Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 1-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռիչարդ Դըրբինին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը: Ողջունելով հյուրին` նախագահը կարևորել է ԱՄՆ Սենատում Հայաստանի բարեկամների գործունեությունը և ընդգծել, որ այդ սենատորների աջակցությունը մեր երկրին ու ժողովրդին մեծ նշանակություն է ունեցել Հայաստանի զարգացման գործում, նպաստել տարածաշրջանում կայունության պահպանմանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անցած քսան տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները ֆինանսական, մարդասիրական և տեխնիկական զգալի օժանդակություն է ցուցաբերել Հայաստանին, ինչի համար Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ժողովրդին, կառավարությանն ու օրենսդիրներին: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել նաև անձամբ սենատոր Ռիչարդ Դըրբինին, ով եղել է 2007թ. մարտին Սենատում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի համահեղինակը, Սենատում հայ ժողովրդի հետ կապված խնդիրների հանդեպ մշտական ուշադրության համար:
Նախագահը և ԱՄՆ սենատորը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանը, տարածաշրջանային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր:

1 июня президент Армении Серж Саргсян встретился с членом комитета по внешним отношениям Сената США, демократом Диком Дурбиным, сообщает пресс-служба главы армянского государства. Приветствуя гостя, Серж Саргсян отметил важную роль друзей Армении в Сенате США и подчеркнул, что содействие этих сенаторов имело большое значение для развития Армении, способствовало обеспечению стабильности в регионе.
Он также отметил, что за прошедшие 20 лет США оказали ощутимую финансовую, гуманитарную и техническую помощь Армении, за что президент республики поблагодарил народ, правительство и законодателей США. Серж Саргсян выразил благодарность и лично сенатору Дурбину, которой был одним из соавторов представленной в марте 2007 года в Сенат резолюции по Геноциду армян, за внимательное отношение к проблемам, касающимся армянского народа.
Собеседники в ходе встречи обсудили вопросы, касающиеся развития армяно-американских отношений, существующих региональных проблем и вызовов.