2 Հունիս 2012 - 09:07 AMT
Ազգային ժողովի մայիսի 6–ի ընտրություններից հետո Հայաստանում սկսել 1991թ–ին սկիզբ դրված քաղաքական համակարգի ապամոնտաժումը։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը։ «Մեր քաղաքական կուսակցություններն այլևս անձնակենտրոն չեն, գնալով ավելի դասական կուսակցություններ են դառնում»,–ասաց քաղաքագետը։
Արմեն Մինասյանը 5–րդ գումարման ԱԺ–ում կոալցիա չի տեսնում, քանի որ, ըստ նրա, կան շատ խնդիրներ, որոնց շուրջ քաղաքական ուժերն անհամաձայնություններ ունեն.
«Կլինեն առանձին խնդիրներին վերաբերող փոքրիկ կոալիցիաներ, որոնք կստեղծվեն մեկ ընդհանուր փոքր խնդրի համար, ինչպես օրինակ ՀՅԴ և ՀԱԿ հակադիր քաղաքական ուժերը ընտրություններից առաջ միացան միասնական շտաբ ստեղծելու համար»,– ասաց քաղաքագետը։
Նրա համոզմաբ, ԱԺ–ում ըմբոստ ընդդիմություն հազիվ թե լինի, որովհետև եթե նախկինում ընդդիմությունը գնում էր հանրահավաքների ճանապարհով, ապա հիմա որդեգրել է խորհրդարանում աշխատելու ուղին։

После парламентских выборов Армении, состоявшихся 6 мая, в Армении происходит демонтаж политической системы, начало которого было положено еще в 1991 году. Об этом 2 мая во время встречи с журналистами рассказал политолог Армен Минасян.
“В наших политических партиях личности перестали быть центральными фигурами, наши партии все более классический вид”,- сказал политолог.
По его убеждению, в парламенте вряд ли будет сильной оппозиция, потому что если прежде оппозиция шла по пути митингов, то теперь она выбрала путь работы в парламенте.
Армен Минасян в парламенте 5-го созыва не видит коалиций, поскольку, по его словам, вокруг многих вопросов политические силы так и не могут прийти к согласию.
“В НС Армении коалиции не будет, будут небольшие коалиции вокруг отдельных вопросов, как например, в случае с АНК и АРФ “Дашнакцутюн”, когда они объединились для создания единого штаба», – сказал политолог.