3 Հունիս 2012 - 13:00 AMT
Հունիսի 2-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում` ՀՀ Տավուշի մարզի Այգեպար և Ներքին Կարմիրաղբյուր բնակավայրերի մերձակայքում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի միակողմանի արտահերթ դիտարկում:
Արտահերթ դիտարկմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը, դաշտային օգնականներ ԽրիստոԽրիստովը և Անտալ Խերդիչը:
Դիտարկման ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին ներկայացվել է հունիսի 1-ին սահմանագծում արձանագրված միջադեպը, որի արդյունքում հրազենային վիրավորում էր ստացել Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Վ. Մելքումյանը:
Միջադեպն արձանագրվել էր մայիսի 31-ին ՀՀ Տավուշի մարզի Այգեպար բնակավայրի մերձակայքում անցկացված ԵԱՀԿ հերթական դիտարկումից ընդամենը ժամեր անց:
ԵԱՀԿ պաշտոնյաները հանդիպել են Այգեպար, Մովսես և Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքների ղեկավարների և բնակիչների հետ, լուսանկարահանման և տեսագրման միջոցով արձանագրել են գնդակոծությունների հետքերը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին են փոխանցվել ադրբեջանական հերթական սադրանքն ապացուցող փաստեր, լուսանկարներ:

2 июня на армяно-азербайджанской границе близ сел Айгепар и Нижний Кармирахбюр в Тавушской области Армении офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ провел внеочередной мониторинг.
С армянской стороны мониторинг провели личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик, полевые помощники Христо Христов и Антал Хердич, сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
В ходе мониторинга представителям ОБСЕ был представлен зафиксированный 1 июня на линии соприкосновения инцидент, в результате которого пулевое ранение получил житель Нижнего Кармирахбюра В. Мелкумян.
Представители ОБСЕ также встретились с руководством и жителями общин Айгепар, Мовсес и Нижний Кармирахбюр и зафиксировали следы пуль посредством фото- и видеосъемок.