4 Հունիս 2012 - 07:21 AMT
Այսօր Երևան է ժամանում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը: Երևանում Քլինթոնը կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին:
Հայաստանում Քլինթոնի բանակցությունների հիմնական թեմաներն են լինելու հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրության լայն սպեկտոր ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր:
Ավելի վաղ Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն առաջարկել է 10 քայլեր, որոնք պետք է իրականացնի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը` Հարավային Կովկաս կատարելիք այցի ժամանակ: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին հաղորդել են ANCA-ում, այդ քայլերը կնպաստեն ամերիկյան հետաքրքրությունների, արժեքների առաջախաղացմանն ու տարածաշրջանային առանցքային հարցերում ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի դիվանագիտական հեղինակության ամրապնդմանը:
Առաջին հերթին, համաձայն ANCA-ի, Հիլարի Քլինթոնը պետք է պաշտոնապես հայտարարի, որ Բարաք Օբաման, ի վերջո, կիրագործի իր խոստումը և կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և կնպաստի ԱՄՆ Կոնգրեսում այդ հանցագործության ճանաչմանը: Նա նաև պետք է հրաժարվի իր այն խոսքերից, որ Հայոց ցեղասպանությունը «պատմաբանների կողմից քննարկվելիք» թեմա է, և հայտարարի, որ Սպիտակ տունը չի օգտագործելու հայ-թուրքական ձախողված Արձանագրությունները` թուրքական ժխտողական քաղաքականությանանը իր մասնակցությունը հերքելու համար:
Պետքարտուղարը պետք է հայտարարի նաև, որ ԱՄՆ դիրքորոշումը տարբերվում է ՆՏԱՕ-ում Լեռնային ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության առաջնային բնույթի վերաբերյալ վերջերս ընդունված դեկլարացիայից, ինչպես նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի այն զեկույցից, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը հիշատակվում է «որպես Ադրբեջանի մաս:
ANCA-ն Քլինթոնին խորհուրդ է տալիս նաև.
Հրաժարվել Հայաստանին ցուցաբերվող օգնությունը 19 տոկոս կրճատելու որոշումից: ՀՀ կառավարության հետ համատեղ առևտրային հարաբերությունները զարգացնելու մասին դեկլարացիա ստորագրել: Ադրբեջան կատարելիք այցի ժամանակ քննադատել այդ երկրի ռազմատենչ հայտարարությունները և Ղարաբաղի դեմ նոր պատերազմ սկսելու սպառնալիքները և հայտարարել, որ ԱՄՆ վարչակազմը չեղյալ չի համարում ԱՄՆ վերջնական ազատությունների վերաբերյալ Ակտի 907-րդ ուղղումը, քանի դեռ Բաքուն չի համաձայնվել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Հրաժարվել զինամթերք վաճառել Ադրբեջանին: Այցելել Նախիջևանի գերեզմանները, որոնք պարբերաբար ոչնչացվում են ադրբեջանցիների կողմից: Վրաստան կատարելիք այցի ժամանակ հաստատել Ամերիկայի կողմից Վրաստանի Ջավախք հայաբնակ շրջանի բնակիչներին օգնություն ցուցաբերելու մասին որոշումը:
ANCA-ում նաև համարում են, որ Հիլարի Քլինթոնը պետք է այցելի Ստեփանակերտ, որպեսզի ցուցադրի, որ աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և Ղարաբաղի` որպես բանակցային կողմի, կարգավիճակը վերականգնմանը և հաստատի, որ ԱՄՆ-ն հավատարիմ է ազգերի ինքնորոշման իրավունքին:

4 Июнь 2012 - 07:02 AMT
Сегодня в Армению прибывает госсекретарь США Хиллари Клинтон. В Ереване Клинтон встретится в Ереване с президентом Армении Сержем Саргсяном и главой МИД РА Эдвардом Налбандяном.
Основными темами переговоров Клинтон в Армении станут вопросы развития и углубления армяно-американских дружеских отношений, процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также широкий спектр представляющих взаимный интерес региональных и международных вопросов.
Ранее Армянский Национальный Комитет Америки предложил 10 шагов, которые должна предпринять Хиллари Клинтон во время предстоящего визита на Южный Кавказ. Как сообщили PanARMENIAN.Net в ANCA, эти шаги будут способствовать продвижению американских интересов и ценностей и укреплению дипломатического авторитета администрации президента США в ключевых региональных вопросах.
В первую очередь, согласно ANCA, Хиллари Клинтон должна официально заявить, что Барак Обама в конце концов выполнит свое обещание признать Геноцид армян и будет способствовать признанию этого преступления Конгрессом США. Она также должна отказаться от своих слов о том, что Геноцид армян является темой “обсуждения со стороны историков”, и заявить, что Белый дом больше не будет использовать провалившиеся армяно-турецкие Протоколы для оправдания своего соучастия в турецкой политике отрицания.
Также госсекретарь должна заявить, что позиция США отличается от принятой недавно декларации НАТО о приоритетности территориальной целостности над правом на самоопределение при решении статуса Нагорного Карабаха, а также от доклада Госдепа США, в котором Нагорный Карабаха упоминается “как часть Азербайджана”.
ANCA также советует Клинтон:
Отказаться от сокращения на 19% финансовой помощи Армении. Подписать с правительством Армении совместную декларацию о развитии торговых отношений. Во время визита в Азербайджан осудить воинственные заявления азербайджанского руководства и его угрозы начать войну против Нагорного Карабаха и заявить, что администрация США не отменит 907-ую поправку к Акту об окончательный свободах США до тех пор, пока Баку не согласится на мирное урегулирование карабахского конфликта. Заявить об отказе США от продажи Азербайджану вооружения. Посетить древнее армянское кладбище в Джульфе в Нахиджеване, которое систематически разрушается азербайджанской стороной. Во время визита в Грузию подтвердить оказание Америкой помощи армянонаселенному региону Грузии Джавахку.
Также в ANCA считают, что Хиллари Клинтон должна посетить Степанакерт, чтобы продемонстрировать поддержку процессу мирного урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и восстановлению статуса Карабаха как стороны переговоров и подтвердить приверженность США принципам демократического самоопределения народов.