4 Հունիս 2012 - 17:37 AMT
Հիլարի Քլինթոնը Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը կհայտնի ԼՂ հիմնախնդրի ուժային լուծման անթույլատրելիության մասին
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ուժային լուծումն անթույլատրելի է, այն պետք է լուծվի բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այդ մասին երկուշաբթի օրը Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը:
Նրա խոսքով` ԱՄՆ-ը վստահ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի մադրիդյան սկզբունքների, մասնավորապես` ուժի չկիրառման, ազգերի ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:
Քլինթոնը մեկնաբանել է նաև ադրբեջանական ուժերի այսօրվա դիվերսիան սահմանին, որը մարդկային զոհերի է հանգեցրել:
Նրա խոսքով` ինքը ափսոսանքով տեղեկացավ այդ մասին: Քլինթոնն ընդգծել է, որ ուժի կիրառումը չի լուծի արցախյան հիմնախնդիրը:
Պետքարտուղարի խոսքով` այդ մասին ինքը կհայտնի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ առաջիկա հանդիպմանը:
Ընդ որում հարկ է նշել, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն այդպես էլ չի պատասխանել հայ լրագրողի հարցին շփման գծում վերջին սադրանքներից հետո Ադրբեջանի հանդեպ կրկին «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումը ներմուծելու մասին:

4 Июнь 2012 - 17:04 AMT
Хиллари Клинтон на встрече с Ильхамом Алиевым заявит о недопустимости силового решения карабахского конфликта
Силовое решение карабахского конфликта не допустимо, он должен быть решен за столом переговоров. Об этом на встрече с журналистами в понедельник заявила госсекретарь США Хиллари Клинтон.
По ее словам, США уверены в том, что карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе мадридских принципов, в частности, принципа исключения применения силы, права народов на самоопределение и территориальной целостности.
Клинтон также прокомментировала сегодняшнюю диверсию азербайджанских сил на линии соприкосновения, приведшую к человеческим жертвам.
По ее словам, она с сожалением узнала об этом. Клинтон подчеркнула, что применение силы не решит карабахский конфликт.
По словам госсекретаря, об этом она заявит и на предстоящей встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
При этом следует отметить, что госсекретарь США так и не ответила на вопрос армянского журналиста о введении вновь в отношении Азербайджана после последних провокаций на линии соприкосновения 907-ую поправку к «Акту в поддержку свободы».