Պատերազմն Իրանի հետ ցանկալի զարգացում չէ ԱՄՆ համար, թեև չի բացառվում, գտնում է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: «ԱՄՆ-ն այժմ Իրանի հետ հաջող պատերազմի համար նման ներուժ չունի»,- հայտնել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքով` ԱՄՆ-ն անգամ Իրաքում մինչև վերջ չկարողացավ լուծել խնդիրները, հասնել իրադրության որակական փոփոխության Աֆղանստանում, փոխարենը ստացավ խնդիրներ Պակիստանում, Իրանում և արաբական աշխարհում:
Իրանական հիմնախնդրի համատեքստում քաղաքագետը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը մեծ հաճույքով է հետևում Ադրբեջանի ռազմականացմանը: «Իմ խորին համոզմամբ` Վաշինգտոնում դա դիտարկվում է որպես Իրանի դեմ օգտագործելու հնարավորություն»,- նկատել է նա:
Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով` ԱՄՆ-ը Ադրբեջանին դիտարկում է որպես Իրանի դեմ «երկրորդ ճակատ» և ոչ միայն զուտ ռազմական տեսակետից, այլև Իրանում իրադրության ապակայունացման նպատակով:
Քաղաքագետը հավելել է, որ իրանական հիմնախնդրին է նվիրված նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի տարածաշրջանային այցը, որի նպատակն է ծանոթանալ երկրների դիրքորոշմանն այդ հարցի վերաբերյալ:

Война с Ираном не является желанным развитием для США, хотя и не исключается, считает политолог Грант Мелик-Шахназарян. “У США сейчас нет такого потенциала для удачной войны с Ираном”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване. По его словам, США не смогли даже в Ираке до конца решить проблемы, добиться качественного изменения ситуации в Афганистане, вместо чего получили проблемы в Пакистане, Иране и арабском мире.
В контексте иранской проблемы политолог заявил, что США с большим удовольствием следят за милитаризацией Азербайджана. “По моему глубокому убеждению в Вашингтоне это рассматривается как возможность использования против Ирана”,- заметил он.
По словам Мелик-Шахназаряна, США рассматривают Азербайджан как “второй фронт” против Ирана, не только с чисто военной точки зрения, но и в целях дестабилизации ситуации в Иране.
Политолог добавил, что иранской проблеме был посвящен и региональный визит госсекретаря США Хиллари Клинтон, которая хотела ознакомиться с позицией стран по этому вопросу.