5 June 2012 - 12:21 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր պաշտոնական այցով ժամանել է Ճապոնիա:Սենդայ քաղաքում Նախագահն այցելել է «Յուրիագե-Հիյորիյամա» հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել 2011թ. Ճապոնիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի և ցունամիի հետևանքով զոհվածների հիշատակին: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է աղետի հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, ապա այցելել ցունամիից տուժածների ժամանակավոր կացարանները ներառող համայնք և Նատորիի վերականգնողական կենտրոնում հանդիպել բնակիչների հետ: Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Սերժ Սարգսյանը իր և պատվիրակության անունից ողջունել է աղետից տուժած Սենդայի բնակիչներին և նրանց փոխանցել հայ ժողովրդի համակրանքը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մոտ մեկ տարի առաջ Ճապոնիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի լուրից Հայաստանում ցնցված էին և ուշի-ուշով հետևում ու աղոթում էին Ճապոնիայի ժողովրդի համար:
Նա նշել է, որ երախտապարտ հայ ժողովուրդը չի մոռացել բարեկամ Ճապոնիայի օգնությունն ու ջերմ վերաբերմունքը, երբ 1988թ. Հայաստանն էր մեծ դժվարությունների միջով անցնում՝ միաժամանակ հաղթահարելով ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ պատմության ընթացքում մեծ արհավիրքների դիմակայած ճապոնացիներն այս դժվարությունն էլ կհաղթահարեն և Ճապոնիայի կառավարությունը ժողովրդի հետ միասին կկարողանա լիովին վերացնել աղետի հետևանքները:
Սենդայում Հանրապետության ղեկավարին ներկայացրել են նաև ցունամիի հետևանքով ավերված օդանավակայանում իրականացված վերականգնողական աշխատանքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետև Սենդայից մեկնել է Տոկիո, որտեղ վաղը՝ հունիսի 6-ին, կմեկնարկեն Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումները Ճապոնիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ:

5 June 2012 - 12:50 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня с официальным визитом отбыл в Японию. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в городе Сенлай Серж Саргсян посетил Мемориал “Юриаге-Хийорияма”, где воздал дань уважения памяти жертв разрушительного землетрясения и цунами 2011 года. Он также ознакомился с работами по ликвидации последствий катастрофы, посетил места временного проживания пострадавших от цунами и в реабилитационном центре Натори встретился с жителями пострадавших районов.
Серж Саргсян от имени армянской делегации и от себя лично приветствовал ставших жертвами стихии жителей Сендая, подчеркнув, что примерно год назад в Армении все были шокированы вестью о мощном землетрясении в Японии и молились за японский народ. «В ереванской церкви Св. Григора Лусаворича была отслужена панихида, к молитвам Католикоса Всех Армян присоединились тысячи армян. Мы осознавали всю тяжесть этой катастрофы. Вы потеряли много родных и близких, и я склоняю голову перед их памятью», – сказал он. По его словам, благодарный армянский народ не забыл помощь и отношение дружеского японского народа, когда в 1988 году Армения преодолевала последствия разрушительного Спитакского землетрясения. Серж Саргсян выразил уверенность, что преодолевший крупные бедствия японский народ преодолеют и это бедствие, и правительство Японии вместе с народом сможет ликвидировать его последствия.
«Японский нард выйдет из этого испытания более закаленным. Я желаю, чтобы у всех была крыша над головой, в домах слышались детские голоса, семьи были полны мира и тепла», – сказал президент Армении.
В Сендае Серж Саргсян также ознакомился с работами по восстановлению разрушенного в результате землетрясения аэропорта.
Из Сендая президент Армении отправился в Токио, где 6-го июня начнутся встречи с высокопоставленными представителями японского руководства.