Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Կոնստանտին Գրիշչենկոն հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ում նախագահության ընթացքում Կիևը մտադիր է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Ըստ նրա, իր այս այցն Ադրբեջան թույլ կտա քննարկել մի շարք արդիական հարցեր` քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում:
Ուկրաինացի նախարարը նաև ընդգծել է, որ իր` Ադրբեջան կատարած, այցի շրջանակներում քննարկվել է նաև Իլհամ Ալիևի` Ուկրաինա կատարելիք այցն, ինչպես նաև երկու երկրների նախագահների խորհրդի նիստին և էներգետիկ անվտանգությանն ու այդ ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Կոնստանտին Գրիշչենկոն ընդգծել է, որ Ադրբեջանից Ուկրաինա գազի մատակարարման հնարավորությունը քննարկվել է հանրապետության էներգետիկայի նախարարության և SOCAR ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:

5 June 2012 - 13:32 AMT
Министр иностранных дел Украины Константин Грищенко заявил о том, что во время председательства в ОБСЕ Киев намерен уделять большое внимание урегулированию карабахского конфликта. По его словам, нынешний его визит в Азербайджан позволит обсудить ряд актуальных вопросов, в том числе – в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Украинский министр также отметил, что в ходе его визита в Азербайджан состоялось обсуждение запланированной поездки в Украину азербайджанского президента Ильхама Алиева, а также заседания Совета президентов двух стран и вопрос энергетической безопасности и сотрудничества в этой сфере.
Константин Грищенко отметил, что возможность поставок газа в Украину из Азербайджана была обсуждена с участием представителей SOCAR и Минэнерго республики, сообщают азербайджанские СМИ.