5 Հունիս 2012 - 13:53 AMT
«Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնն առաջին անգամ հյուրընկալելու է Լոս Անջելեսի «Դիլիջան» երաժշտական փառատոնը: Այդ կապակցությամբ PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը զրուցեց փառատոնի մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանի հետ: Համերգաշարը տեղի է ունենալու հունիսի 10-17-ը, սպասվում է 5 համերգ կամերային երաժշտության տանը, 1-ը Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, մեկ բացօթյա համերգ Կասկադում, ևս մեկը` Դիլիջանում:
«Այն, ինչ տեղի է ունենալու այս ութ օրվա ընթացքում, դա փառատոնի մեկ տարվա նյութ է, և փառատոնի կյանքին նոր փայլ կհաղորդի` հյուրընկալում ենք փառատոն: Սա առաջին փորձն է, երբ փառատոնին մի ամբողջ փառատոն է հյուրընկալվում»:
Մտահղացման հեղինակը փառատոնի ղեկավար Մովսես Պողոսյանն է: Հովհաննիսյանի խոսքով, փառատոնի գեղարվեստական մակարդակը շատ բարձր է և համահունչ է փառատոնի չափանիշներին: Փառատոնը կհյուրընկալի թվով 20 անուն կատարողների`Մետրոպոլիտան օպերային թատրոնի աստղ Վլադիմիր Չեռնովին, Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր կլարնետահար Միշել Շուկովսկիին, սոպրանո Թոնի Արնոլդին, ալտահար Քիմ Քաշքաշյանին և այլ հայտնի երաժիշտների:
Համերգաշարում, բացի համաշխարհային դասականների ստեղծագործություններից, հնչելու են նաև վերջին մի քանի տարիներին հայ կոմպոզիտորների հատուկ Դիլիջանի համար գրված գործեր:
Հովհաննիսյանը նաև ասաց, որ դեռ կոնկրետ պայմանավորվածություններ չկան երևանյան փառատոնը ներկայացնելու այլ փառատոնի մեջ, բայց ասաց, որ շատ կցանկանան մասնակցել եվրոական երաժիշտների հետ: «Փառատոնն ունի այդ պոտենցիալը, որպեսզի իրականացնի այդ նախագիծը, հայ երաժիշտներով ներկայանա միջազգային բեմում», ասաց նա:
Հյուրընկալված երաժիտներից 5-ը վարպետության դասեր կանցկացնեն կոնսերվատորիայի ուսանողների հետ:
Փառատոնն առաջին անգամ է համերգ ներկայացնում Դիլիջանում, փոխարենը՝ ելույթներ են եղել Վանաձորում և Գյումրիում:

5 Июнь 2012 - 15:07 AMT
Впервые фестиваль “Ереванские перспективы” примет у себя в гостях музыкальный фестиваль “Дилижан” из Лос-Анджелеса. Об этом сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер фестиваля Сона Ованнисян.
Цикл концертов состоится с 10 по 17 июня, ожидается 5 концертов в Доме камерной музыки, 1 – в концертном зале им. Арама Хачатуряна, один концерт под открытым небом в комплексе Каскад и еще один – в Дилижане.
“То, что будет происходить в течение этих 8 дней, это материал фестиваля за один год, это придаст фестивалю новый блеск. Это первый опыт, когда один фестиваль принимает у себя в гостях другой фестиваль ”, – сказал менеджер фестиваля.
Автор идеи – руководитель фестиваля Мовсес Погосян.
По словам Ованнисян, художественный уровень мероприятия достаточно высок и гармоничен по меркам фестиваля.
Гостями фестиваля будут более 20 исполнителей и музыкальных групп, среди которых Евгений Кисин (российский пианист), Максим Венгеров (скрипач), Ким Кашкашян (американская альтистка), а также Лорин Мазель (американский дирижер, скрипач и композитор) и амстердамский оркестр Концертгебау.
Ованнисян также отметила, что пока нет конкретной договоренности о представлении ереванского фестиваля в других фестивалях, но она сказала, что они очень хотели бы выступить с европейскими музыкантами.