5 Հունիս 2012 - 13:59 AMT
Այս տարի աշնանը, ամենայն հավանականությամբ, կբացվի «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի երաժշտական ակադեմիան:
«Մենք արդեն ունենք պրոֆեսորների մի ամբողջ ցանկ, ովքեր սիրահոժար համաձայնվել են գալ և, 1-2 շաբաթ իրենց դասարանի ուսանողներին բերել, մեր երաժիշտներին միացնել իրենց, այդ միջավայրը ստեղծել», PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց փառատոնի մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, շենքը կա և զուտ ներքին հարդարման խնդիրներն են մնացել: Հովհաննիսյանն ասաց, որ դա զուտ ֆինանսական հարց է, և եթե ամռանն աշխատանքներն ավարտվեն, աշնանը ակադեմիան կբացի իր դռները հայ երիտասարդ երաժիշտների առջև:
Մենեջերը հատուկ շեշտեց, որ դա չի տալու ակադեմիական կրթություն, այլ հայ երաժիշտների առջև կբացի դռները դեպի միջազգային բեմեր:
Պրոֆեսորների կեցության ծախսը կհոգա փառատոնի բյուջեն:
Սոնայի խոսքով, աշխարհում լայնորեն կիրառվում է այդ փորձը, սակայն մեր երաժիշտների համար դա հեռավոր աշխարհ է, այնինչ ակադեմիան կտա միջազգային բեմ դուրս գալու մեծ շանսեր:

5 Июнь 2012 - 17:31 AMT
В этом году осенью, по всей вероятности, в Армении откроется Музыкальная академия Международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”.
“У нас уже есть полный список профессоров, которые любезно согласились привести учеников своих классов в течение 1-2 недель, объединить их с нашими музыкантами”, – сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менджер фестиваля Сона Ованнисян.
По ее словам, здание уже есть, и остался лишь вопрос внутреннего косметического ремонта.
Ованнисян также сказала, что это чисто финансовая проблема, и если летом работы будут завершены, то осенью академия откроет свои двери перед молодыми армянскими музыкантами.
Менеджер подчеркнула, что в академии не просто будут давать музыкальное образование, академия откроет для них двери на международные сцены. Пребывание профессионалов за рубежом будет оплачиваться из бюджета академии.
Она также отметила, что в мире данный опыт широко применяется, однако для наших музыкантов он будет применен впервые. Академия предоставит им шанс выйти на международную арену.