2012թ. սեպտեմբերի 17-18 ԼՂՀ մշակույթի ու երիտասարդության հարցերով նախարարությունը` Շուշիի «Կաչար» գիտական կենտրոնի և Արցախի պետական համալսարանի հետ համտեղ, Շուշիում կկազմակերպի «Շուշին հայ մշակույթի օջախ» թեմայով խորհրդաժողով` նվիրված Հայ գրատպության 500-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է Miasin.Ru-ն, խորհրդաժողովի նպատակն է նշված հոբելյանի համատեքստում վերաիմաստավորել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակույթի պատմական փուլերի և օրինաչափությունների զարգացումը, Շուշին` որպես հայկական մշակույթի օջախի, որպես հայ ժողովրդի եկեղեցական և հոգևոր կյանքում արվեստի տարբեր ուղղությունների յուրացման կենտրոնի, զարգացման առանձնահատկությունների ներկայացումը:
Նախատեսվում է, որ միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքը կիրականացվի հետևյալ թեմատիկ ուղղություններով` «Հայկական պարբերականների տպագրությունը Շուշիում», «Շուշիի հաերեն գրատապությունը», «Շուշիի հնագիտական մշակույթը», «Շուշիի հոգևոր և եկեղեցական կյանքը»,«Շուշիի արվեստի զարգացումը»:

6 Июнь 2012 - 08:35 AMT
17-18 сентября 2012 года Министерство культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики, совместно с Арцахским государственным университетом и Шушинским научным центром "Качар" в Шуши организует международную научную конференцию на тему "Шуши – очаг армянской культуры", посвященную 500-летию армянского книгопечатания.
Как сообщает Miasin.Ru, целью конференции является переосмысление – в контексте указанного юбилея – исторических этапов и закономерностей развития армянской культуры в Нагорном Карабахе (Арцахе), представление особенности развития Шуши в качестве очага армянской культуры, центра по различным направлениям искусства, приобщение к духовной и церковной жизни армянского народа.
Предусматривается, что работа международной конференции пройдет в следующих тематических разделах: "Армянская периодическая печать в Шуши", "Книгопечатание на армянском языке в Шуши", "Археологическая культура в Шуши", "Духовная и церковная жизнь Шуши", "Развитие искусств в Шуши".