Ադրբեջանի ՊՆ մամլո ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուն հերքում է տեղեկատվությունը հունիսի 5-ին Ղազախի շրջանում հայ-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում ադրբեջանցիների մեծ կորուստների մասին: 1news.az-ին տված հարցազրույցում ադրբեջանական զոհերի մասին տեղեկությունը նա անվանել է «հայկական կողմի ապատեղեկատվություն»:
Սակայն, Սաբիրօղլուն ստիպված է եղել արձանագրելու, որ ադրբեջանական ուժերի մեծ կորուտսների մասին լուրերը տարածում են ոչ միայն հայկական, այլ նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցները: «Ցավոք, Ադրբեջանում ևս կան կայքեր, որոնք նման կեղծ տվյալներ են տարածում, դա շատ ցավալի է: Թող ոչ ոք չնեղանա, բայց նման կեղծ տվյալներ տարածելուց առաջ, պետք է մտածել՝ ինչպե՞ս կարող են այդքան մեծաթիվ զոհեր լինել և դա լռության մատնեն»,-ասել է Ադրբեջանի ՊՆ մամլո ծառայության ղեկավարը:
Ինչպես հայտնում է Miacum.am կայքը, հղում անելով սեփական աղբյուրներին Տավուշում, հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշ-Ղազախ հատվածում ադրբեջանցիների դիվերսիոն գործողությունների հետևանքով վերջին օրերին սպանվել է 21 ադրբեջանցի զինծառայող:
Ադրբեջանի բանակը կորուստներ է կրել նաև հունիսի լույս 6-ի գիշերը, երբ ադրբեջանցի դիվերսանտները ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հարավային հատվածում փորձել են ներթափանցել ԼՂՀ ՊԲ դիրքերից մեկը: Սակայն, հայկական կողմին հաջողվել է կանխել հակառակորդի հարձակումը: Ղարաբաղյան ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները ձեռնամուխ են եղել պաշտպանական գործողությունների ու ետ են մղել հակառակորդին ելման դիրքեր:–ԿԱ_
Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը էլ չգիտի, թե ինչ հորինի՝ բացատրելու համար իր զինծառայողների մահվան ու վիրավորվելու դեպքերն ու փորձելով թաքցնել դրանց իրական պատճառները՝ այդ դիվերսանտները սպանվել կամ վիրավորվել են հայկական ուժերի կողմից՝ ադրբեջանական դիվերսիան կանխելու ժամանակ: Ըստ ադրբեջանական իշխանությունների, ստացվում է, որ զինվորներն Ադրբեջանում զանգվածաբար ինքնասպան են լինում, զոհվում են ականների պայթյուններից, ՃՏՊ-ներից:

Глава пресс-службы Министерства обороны Азербайджана Эльдар Сабироглу опровергает информацию о больших потерях азербайджанских сил в ходе перестрелки 5 июня на линии соприкосновения в казахском направлении. В интервью 1news.az он назвал информацию о потерях “дезинформацией” армянской стороны.
При этом, однако, Сабироглу был вынужден констатировать, что информацию о больших потерях азербайджанских сил распространяют не только СМИ Армении, но и Азербайджана.
«К сожалению, и в Азербайджане находятся сайты, которые распространяют такие ложные данные. Это весьма прискорбно. Пусть никто не обижается на мои слова. Вместо того, чтобы распространять подобные ложные данные, следует задуматься, как такое может быть, чтобы столько потерь, и это замалчивали?!» – заявил глава пресс-службы Минобороны Азербайджана.
Как передает сайт Miacum.am со ссылкой на источники в Тавуше, на участке Тавуш-Казах армяно-азербайджанской границы в результате диверсионных азербайджанских военных действий в течение последних нескольких дней был убит 21 азербайджанский военнослужащий.
Следует отметить, что азербайджанское руководство изощряется в придумывании различных причин гибели или ранений своих военнослужащих, чтобы скрыть истинные причины своих потерь. Так сегодня азербайджанские СМИ сообщили, что на тертерском направлении 19-летний военнослужащий азербайджанской армии Ниямеддин Шаледдин оглу Мехдиев «подорвался на мине». Солдат был госпитализирован. Медики оценивают состояние военнослужащего как средней тяжести.