7 Հունիս 2012 - 15:16 AMT
Սամվել Աղաբաբյանը PANreport համակարգի միջոցով PanARMENIAN.Net-ին տեղեկատվություն է հաղորդել հայկական սահմանամերձ գյուղերի մոտ տեղի ունեցած միջադեպերի մանրամասների մասին
Ըստ նախնական տեղեկատվության, երեկվանից ինչպես թշնամական կողմը, այնպես էլ հայկականը, ձեռնպահ են մնում դիվերսիաներից ու պատժիչ գործողություններից: Շարունակվում են արդեն սովորական դարձած գնդակոծությունները: Մոտ երկու օր ու գիշեր տևած սահմանային պատերազմը շատ ասեկոսեներ առաջացրեց հայ հանրության շրջանում: Շատերն անվստահությամբ էին վերաբերվում մեր կորուստների մասին ՊՆ-ի հրապարակած թվերին: Իզուր: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը արդեն մի քանի տարի շարունակ վարում է կորուստների ու դժբախտ պատահարների մասին բացահայտ իրազեկման քաղաքականություն: Ստորև բերվում են հունիսի 4-ի վաղ առավոտյան տեղի ունեցած մարտական բախումների որոշ մանրամասներ:
Այսպես, հունիսի 4-ին ՀՀ ՊՆ-ն հայտնեց, որ «հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելքում Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախատել է հրադադարի ռեժիմը՝ փորձելով ներթափանցել Բերդավան և Չինարի գյուղերի մոտ գտնվող հայկական դիրքեր»: Տարածված տեղեկատվության մեջ ասվում էր նաև. «Ձեռնարկված միջոցների ու հայ զինծառայողների քաջարի գործողությունների արդյունքում դիվերսիոն հարձակումը կասեցվել է և հակառակորդը կորուստներ կրելով ետ է շպրտվել ելքային դիրքեր»: Ասվել է նաև, որ զոհվել է 3 հայ զինծառայող և մի քանիսը վիրավորվել են:
Այդ չոր տեղեկատվությունը լրացնում են հավաստի աղբյուրի հետևյալ տեղեկությունները. «Հարձակվում էին միանգամից երկու ուղղությամբ: Բերդավանում նախնական տվյալներով ադրբեջանական դիվերսոին խումբը կազմված էր 7 հոգուց: Նրանք փորձում էին ներթափանցել մեր տարածք՝ կամ դարան էին պատրաստում, կամ դիվերսիա, սակայն նրանց հայտնաբերեց մեր հետիոտն պարեկախումբը, երբ նրանք անցնում էին ականապատ դաշտը: Պարեկախմբի ավագը զոհվեց անմիջապես, իսկ երկրորդին նույն պահին վիրավորեցին: Միայնակ մնացած երրորդ զինվորը կասեցրեց թշնամական խնմբրի առաջխաղացումը: Հենց այդ տղան պառկեցրեց բոլոր նրանց, ում ձայները հետո ամբողջ գիշեր հնչում էին ականապատ դաշտում: Խնդիրը կատարված էր արժանվույն:
Չինարիում իրավիճակն այլ էր: Այնտեղ թշնամին գործում էր երկու խմբով: Առաջինը, գրոհայինը, կազմված էր 5-6 դիվերսանտներից: Երկրորդը, որը պահպանում էր նրանց թիկունքից, կազմված էր 15-20 զինվորներից: Հավանաբար, նրանց առջև խնդիր էր դրված գրավել մեր հենակետը: Հարձակման խումբը պետք է մտներ մեր խրամատները, իսկ թիկունքայինը՝ 300-400մ հեռավորությունից հրանոթային կրակով աջակցեր նրանց: Սակայն մեր դիտակետի զինվորը նկատեց հարձակողական խումբը: Նա ոչ միայն հասցրեց տագնապ բարձրացնել, այլ նաև կռվի բռնվեց: Տագնապով ելած մեր մարտիկները դիրքերը գրավում էին արդեն հակառակորդի երկրորդ խմբի համատարած կրակի տակ: Հենց այս իրավիճակում զոհվեցին մեր երկու զինծառայողներն ու շատերը վիրավորվեցին: Մեր դիտակետային զինվորի շնորհիվ, որը հայտնաբերեց ու կռվի բռնվեց հակառակորդի հարձակվող խմբի հետ, հակառակորդի մոտ ամեն ինչ այնպես չգնաց, ինչպես նախատեսված էր և նա, կորուստներ կրելով, որոշեց սահմանափակվել հեռահար մարտով: Փառք ու պատիվ մեր պաշտպաններին, որոնք ոչ միայն կարողացան կանգնեցնել թշնամուն, այլ նաև կարողացան պահապնել իրենց կյանքը այդ դժվարին իրավիճակում»:
Այսպիսով, հաստատվում է ՀՀ ՊՆ տարածած տեղեկատվությունը երեք զոհված զինծառայողների ու մի քանի վիրավորների մասին հունիսի 4-ին տեղ գտած ադրբեջանական դիվերսիաների արդյունքում:

7 Июнь 2012 - 14:34 AMT
Самвел Агабабян посредством системы PANreport предоставил PanARMENIAN.Net информацию о подробностях инцидентов возле армянских приграничных сел.
По предварительной информации, со вчерашнего дня, как вражеская, так и армянская сторона воздерживаются от попыток диверсий и карательных операций. Продолжаются ставшие уже привычными обоюдные обстрелы. Продлившаяся около двух суток пограничная война породила много слухов в армянском обществе. Многие с недоверием относились к озвучиваемым нашим Министерством обороны цифрам относительно количества наших потерь. А зря. Оборонное ведомство Армении уже на протяжении нескольких лет ведет политику открытой информации обо всех потерях и несчастных случаях в армянской Армии. Ниже приводятся некоторые подробности о произошедших ранним утром 4 июня боестолкновениях.
Итак, четвертого июня МО Республики Армении сообщило, что: «На северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы со стороны Азербайджана в очередной раз был грубо нарушен режим прекращения огня – была сделана попытка проникнуть на территорию армянских позиций, расположенных в направлении сел Бердаван и Чинар». В распространенной информации говорилось также, что: «В результате предпринятых мероприятий и храбрых действий армянских военнослужащих диверсионная атака была остановлена и с потерями со стороны противника отброшена назад». Было сообщено, что погибло трое армянских солдат и несколько получили ранения.
Эту сухую информацию дополняют следующие сведения от достоверного источника:
«Нападали на двух разных направлениях. В Бердаване по предварительным данным азербайджанская диверсионная группа состояла из 8 человек. Она пытались пройти в глубину нашей территории (готовили либо засаду, либо диверсию), но их засек наш пеший патруль, когда те переходили минное поле. Наш патруль, состоявший из трех человек, фактически напоролся на диверсионную группу. Старший патруля погиб сразу, а второго так же сразу ранило. Оставшийся один наш третий солдат предотвратил проход вражеской группы. Именно этот парень и положил тех, чьи крики потом всю ночь раздавались на минном поле. Задача была выполнена достойно.
В Чинари ситуация была иной. Там враг действовал двумя группами. Первая, штурмовая, состояла из 5-6 диверсантов. Вторая, группа прикрытия, из 15-20 солдат противника. По всей видимости, их задачей был захват нашего поста. Штурмовая группа противника должна была зайти в наши окопы, а группа прикрытия, с расстояния в 300-400 метров обеспечить им огневую поддержку из пулеметов. Однако наш наблюдатель засек штурмовую группу противника. Он мало того, что успел поднять тревогу, но и отбился. Поднятые по тревоге наши бойцы занимали позиции уже под шквальным огнем группы прикрытия противника. Именно в этой ситуации погибли двое наших бойцов и многие получили ранения. Благодаря нашему наблюдателю, который обнаружил и вступил в бой со штурмовой группой противника, дела у врага пошли не по плану и те, понеся потери, решили ограничиться продолжительным дистанционным боем. Честь и хвала нашим защитникам, которые не только смогли остановить врага, но и умудрились выжить при подобном раскладе».
Таким образом, подтверждается информация, распространенная Министерством обороны РА о погибших трех и получивших ранения нескольких наших бойцах в азербайджанских диверсиях четвертого июня.