«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունից պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը լրագրողներին հայտնել է, որ եթե «Ժառանգության» ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առաջադրի իր թեկնածությունը 2013թ. նախագահական ընտրություններում, ապա իրենք կօժանդակեն նրան: Նրա խոսքով` դա պայմանավորված է նրանով, որ իրենք ընդհանուր թիմի մաս են կազմում:
Ինչ վերաբերում է «Ազատ դեմոկրատներին» նոր խորհրդարանում, ապա, Արզումանյանի խոսքով, իրենք «Ժառանգության» և ընդդիմադդիր ուժերի հետ միասին կփորձեն ազդել օրենսդրական նախաձեռնությունների վրա, առաջարկել սեփական նախաձեռնությունները:
Ընդ որում նա նկատել է, որ հաշվի առնելով իրենց խմբակցության սակավաթվությունը` 5 հոգի, իրենց հնարավորությունները սահմանափակ են: Ինչ վերաբերում է խորհրդարանում այլ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությանը, ապա, Արզումանյանի խոսքով, իրենք համագործակցելու են բոլորի և առաջին հերթին Հայ ազգային կոնգրեսի ու ՀՅ Դաշնակցության հետ:
Արզումանյանը նաև հերքել է որոշ ԶԼՄ-ների տեղեկատվությունը «Ազատ դեմոկրատների» և «Ժառանգության» միջև առկա տարաձայնությունների մասին:

Депутат от партии “ Свободные демократы” Александр Арзуманян заявил журналистам, что если лидер “Наследия” Раффи Ованнисян выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах 2013 года, то они поддержат его. По его словам, это обусловлено тем, что они является частью общей команды.
Что касается деятельности “Свободных демократов” в новом парламенте, то, по словам Арзуманяна, они вместе с “Наследием” и другими оппозиционными силами будут пытаться воздействовать на законодательные инициативы, предлагать свои инициативы.
При этом он заметил, что учитывая малочисленность их фракции – 5человек, их возможности ограничены. Что касается сотрудничества с другими политическими силами в парламенте, то по словам Арзуманяна, они будут сотрудничать со всеми и в первую очередь с Армянским национальным конгрессом и АРФ “Дашнакцутюн”.
Арзуманян также опроверг информацию некоторых СМИ о существующих между “Свободными демократами” и “Наследием” разногласиях.