8 Հունիս 2012 - 09:17 AMT
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը մեկնաբանել է շփման գծում ադրբեջանական ուժերի վերջին դիվերսիաները: Ըստ նրա, այդ դիվերսիաները կապված էին տարածաշրջան ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցի հետ, «դա ճնշման միջոց էր, ուղերձ՝ թե ինչ կլինի, եթե հարցը չլուծվի այնպես, ինչպես դա Ադրբեջանն է ցանկանում»:
Ինչ վերաբերում է պատերազմի վերսկսման հավանականությանը, ապա, ըստ Արզումանյանի, դա հնարավոր կլինի, եթե Ադրբեջանը հասկանա, որ ուժերի հարաբերակցությունը փոխվել է և իր բանակը կարող է լուծել հարցը: Նա նշել է, որ «ուժերի հարաբերակցությունն ինչպես նախկինում, մնում է հօգուտ ՀՀ և ԼՂՀ-ի»:
Պատգամավորը նշել է, որ հայկական ուժերը համարժեք պատասխան են տվել ադրբեջանական դիվերսիաներին: Ընդ որում, նա քննադատել է հայկական դիվանագիտությանը այդ հարցում՝ օրինակ բերելով ադրբեջանական դիվանագիտության ակտիվությունը:

8 Июнь 2012 - 08:22 AMT
Депутат от партии “Свободные демократы” Александр Арзуманян прокомментировал последние диверсии азербайджанских сил на линии соприкосновения. По его словам, эти диверсии были приурочены к визиту в регион госсекретаря США Хиллари Клинтон и “это было средством давления, месиджем, что может быть, если вопрос не решится так, как этого хочет Азербайджан”.
Что касается вероятности возобновления войны, то, по мнению Арзуманяна, это будет возможно, если Азербайджан поймет, что баланс сил изменился, и его армия может решить проблему. При этом он подчеркнул, что “баланс сил как был, так и остается в пользу вооруженных сил Армении и НКР”.
Депутат отметил, что армянские силы нанесли адекватный ответ азербайджанским диверсиям. При этом он подверг критике армянскую дипломатию в этом вопросе, приведя в пример активность азербайджанской дипломатии.