«Ոսկե ծիրան» երևանյան 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» նախագծի շրջանակում կմեկնարկի նոր` Արևելյան գործընկերության ծրագիրը: Այն կիրականացվի «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի միջոցով` Եվրամիության աջակցությամբ:
ՌԱՍ տարածաշրջանային համատեղ արտադրության ֆորումն ամենամյա միջոցառում է, որի նպատակն է խրախուսել ֆիլմարտադրության, համատեղ արտադրության զարգացումը Արևելյան գործընկերության երկներում, մասնավորապես`Հայաստանում, Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում, Բելառուսում և Ադրբեջանում: Ծրագրին կարող են մասնակցել ներկայացուցիչներ վերոնշյալ երկրներից:
Հայաստանում Եվրոպական միության Գործառնական բաժնի ղեկավար Ժան-Քրիստոֆ Գայրանը մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ կինոն այն ոլորտն է, որն ունի մեծ պոտենցիալ տնտեսական և սոցիալական ոլորտներում: Ըստ նրա, այն կօգնի ուժեղացնել կինոն տեղային մակարդակում և տեղական մշակույթը ներկայացնել համագործակցության մյուս երկրներում:
Բացի այդ, բանախոսի կարծիքով տեղական կինոարտադրությունը կարող է շահել և ներդրում ունենալ տեղական տնտեսության զարգացման մեջ:
Ծրագիրն իրականանալու է երեք տարիների ընթացքում, որին աջակցելու են նաև գործընկերները` INTERFILM (Ուկրաինա), «Պրոմեթևս» կինոարվեստի կենտրոնը (Վրաստան) և INTERNEWS-ը (Հայաստան): 2012-2014թթ. ՌԱՍ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը կիրականացնի մի շարք դասընթացներ, սեմինարներ, կտրամադրի շփման հնարավորություններ ԵՄ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանի կինոարտադրության ներկայացուցիչների համար:

8 Июнь 2012 - 12:34 AMT
В рамках проекта “Режиссеры без границ” ереванского 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” стартует новая программа – проект “Восточного партнерства”.
Он будет реализован посредством Фонда развития кино “Золотой абрикос” при содействии ЕС.
Форум регионального совместного производства “Режиссеры без границ” является ежегодным мероприятием, цель которого – стимулировать кинопроизводство в странах Восточного партнерства, в частности, в Армении, Беларуси, Грузии, Молдове, Украине и Азербайджане.
Проект будет осуществляться в течение трех лет, ему будут оказывать содействие партнеры MAIA (Италия), INTERFILM (Украина), CINEMA ART CENTER PROMETHEUS (Грузия), INTERNEWS (Армения).
В 2007 году был создан форум “Режиссеры без границ”, в рамках которого уже презентовано более 100 проектов.
В 2012-14 гг. будут осуществлены новые проекты – форум совместного производства, “киноплатформа Армения-Турция”, “Киножурналистика без границ”, “Фильмы без границ” и другие. Проект организует серию семинаров и учредит онлайн-сеть для режиссеров из разных стран.