8 Հունիս 2012 - 12:03 AMT
Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմ սկսել 2014 թվականին, գտնում է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանում նոր ռազմական պլան է ընդունվել, և զանգվածային քանակությամբ ժամանակակից զենք է ձեռք բերվում: Ինչ վերաբերում է 2014 թվականին, ապա, Կիրակիոսյանի խոսքով, այդ տարեթվի ընտրությունը կապված է զինադադարի կնքման 20-ամյակի, Ադրբեջանի նավթի պաշարների սպառման, ինչպես նաև Սոչիի Օլիմպիադայի անցկացման հետ:
Կիրակոսյանը նշել է, որ Ադրբեջանին հետաքրքրում է Ռուսաստանի արձագանքը, «ուստիև ամբողջ հարցը նրանում է` արդյոք պատերազմը կսկսվի նախքան Օլիմպիադան, թե հետո»: Նա հավելել է, որ նախքան Օլիմպիադան պատերազմի սկսվելու դեպքում Ռուսաստանի հնարավորությունները սահմանափակ կլինեն, քանի որ նրան առաջին հերթին հետաքրքրելու է այն հարցը, թե ինչպես ավելի լավ անցկացնել Օլիմպիական խաղերը: Նա չի բացառել նաև, որ կարող է կրկնվել Պեկինի Օլիմպիադայի սցենարը, երբ Վրաստանը պատերազմ սկսեց Հարավային Օսեթիայի դեմ` վստահ լինելով, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը գամված է Օլիմպիադային:
Ընդ որում Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն այժմ պատրաստ չէ պատերազմի և պատերազմ սկսելու դեպքում կպարտվի, սակայն ակտիվորեն պատրաստվում է դրան:

8 Июнь 2012 - 11:29 AMT
Азербайджан готовится начать войну в 2014 году, считает глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян. По его словам, с этой целью в Азербайджане принят новый военный план и идет массовая закупка современного оружия.
Что касается 2014 года, то по словам Киракосяна, выбор этой даты связан с 20-летием соглашения о прекращении огня, исчерпанием запасов нефти у Азербайджана, а также с проведением Сочинской олимпиады.
Киракосян отметил, что Азербайджан интересует реакция России, “и поэтому весь вопрос в том, начнется ли война до олимпиады, или после”.
Он добавил, что в случае начала войны до олимпиады, возможности России будут ограничены, так как ее, в первую очередь будет интересовать вопрос того, как лучше провести олимпиаду.
Киракосян также не исключил, что может повториться сценарий Пекинской олимпиады, когда Грузия начала войну в Южной Осетии, будучи уверенной в том, что внимание мирового сообщества приковано к олимпиаде.
При этом Киракосян подчеркнул, что Азербайджан сейчас не готов к войне и в случае начала ее проиграет, однако, активно готовится к ней.