Ադրբեջանական դիվերսիաները շփման գծում ուղղված էին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինոթոնի այցը ստվերելուն, ինչպես նաև ներքին թուլություն գտնելու համար Հայաստանում: Այդ մասին հայտարարել է Երևանում Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նա մասնավորապես, նշել է, որ ինչպես և 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ, Բաքուն ձեռնարկեց գործողություններ, ցույց տալու համար, որ թուլություն է զգում Հայաստանի ներսում:
Կիրակոսյանը մասնավորապես ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ հարձակումները սկսեցին այն բանից հետո, երբ ԲՀԿ-ն չանդամակցեց կոալիցիային: «Եվ չնայած նրան, որ իրականում Հայաստանի ներքին թուլությունն ահեթեթություն է և չարժե նույնիսկ խոսել դրա մասին, Բաքվի համար դա լուրջ գործոն էր»,-նշել է նա:

Азербайджанские диверсии на линии соприкосновения были первоначально направлены на то, чтобы испортить визит Хиллари Клинтон в регион, а также показать слабость внутри Армении. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
По его словам, как и во время событий 1 марта 2008 года, Азербайджан предпринял действия, чтобы показать, что ощущает слабость внутри Армении.
Киракосян, в частности, обратил внимание на то, что эти нападения начались после того, как партия “Процветающая Армения” не вошла в новую коалицию.
“Несмотря на то, что слабость внутри Армении – на самом деле нелепость, и не стоит об этом говорить, для Баку это является серьезным фактором”, – отметил он.