Նախօրեին Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում տեղի ունեցավ կլոր սեղան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնի, բուհի ղեկավարության և համալսարանի Քաղաքական ակումբի անդամների մասնակցությամբ:
Ինչպես հայտնում է ՌՀՀ մամլո ծառայությունը, կլոր սեղանի ժամանակ քննարկվել են Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրությունները, բարեփոխումների գործընթացն ու եվրաինտեգրումը, ԱՄՆ ու ՌԴ տարածաշրջանային շահերն ու Իրանի ճգնաժամի լուծման հեռանկարները:
Հետընտրական իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստանի ու ԱՄՆ ընդհանուր շահերի վերլուծությամբ հանդես եկան ՌՀՀ ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, քաղաքական գործընթացների ու տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչ Օ.Նիկողոսյանը, հրավիրված դասախոս Ս.Մովսիսյանը:
Հեֆֆերնը նշել է, որ ԱՄՆ դեսպանատան հիմնական դերը Հայաստանին աջակցելն է անկախ, բարգավաճ, ժողովրդավարական և անվտանգ պետություն կառուցելու գործում:

В Российско-Армянском (Славянском) университете накануне состоялся круглый стол с участием Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Джона Хефферна, руководства вуза и участников Политического клуба РАУ.
Как сообщает пресс-служба РАУ, в ходе круглого стола были обсуждены прошедшие в Армении парламентские выборы, процессы реформ и евроинтеграции, региональные интересы России и США, а также перспективы решения иранского кризиса.
С политическим обзором поствыборной ситуации в Армении, а также общих интересов Армении и США выступили ректор РАУ Армен Дарбинян, посол Джон Хефферн, заведующий кафедрой Политических процессов и технологий Ованнес Никогосян, а также приглашенный преподаватель кафедры С.Мовсисян.
Как отметил Джон Хефферн, основная роль посольства США – содействовать Армении в построении независимого, процветающего, демократического и безопасного государства.
В ходе непринужденного диалога студенты и профессора РАУ получили уникальную возможность обсудить с послом интересующие их вопросы и получить на них ответы из первых уст.