9 Հունիս 2012 - 08:31 AMT
Հունիսի 10-ին Երևանում կկայանա համերգ` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության և Կորեայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին: «Կորեական ռապսոդիա» համերգային ծրագիրը կանցկացվի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում:
Ելույթ կունենան Կորեայի «Սլգիդունգ» հանրահայտ երաժշտական համույթը և Դրիֆթերզի անդամներից բաղկացած աշխարհի ամենանշանավոր և մրցանակակիր «Բիբոյ» մարտարվեստի «Կորեական նախագիծ» պարային համույթը: Համերգի նպատակն է մշակույթի միջոցով խթանել երկու պետությունների բարեկամությունն ու զարգացնել մշակութային կապերը:
Կորեական հիմնադրամի մոսկովյան գրասենյակի նախագահ Քիմ Հուեգիլը հունիսի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ այդ համերգը հիմք կհանդիսանա 2 ժողովուրդների բարեկամության հաստատման համար: «Երևանում հանդես կգան կորեական 2 ամենահայտնի խմբերը, նրանք կներկայացնեն ազգային և ժամանակակից երաժշտություն և պարեր: Հույս ունեմ, որ հայերը կճանաչեն և կսիրեն մեր մշակույթը»,- ասաց Հուեգիլը:
Համերգի կազմակերպիչ և «Սլգիդունգ» համույթի ղեկավար Չոն Մույոնգն էլ նշեց, որ կորեացիներն ու հայերը երկար ու խորը պատմություն և մշակույթ ունեն, և այս համերգը կօգնի ավելի լավ ճանաչել միմյանց:
«Երկրների հարաբերությունների համար 20 տարին երիտասարդության և ավյունի ժամանակահատված է: Հույս ունեմ, որ մեր երկու երկրների փոխհարաբերությունները կշարունակվեն և խոր արմատներ կունենան»,- ասաց Հայաստանի մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը:

10 июня в Ереване состоится концерт, посвященный 20-летию установления дипломатических связей между Арменией и Кореей. Концертная программа “Корейская рапсодия” будет реализована в Ереванском государственном театре музыкальной комедии им. А. Пароняна.
В концерте выступят известный корейский музыкальный ансамбль “Сыльгидунг”. Кульминацией шоу станет блистательное и ошеломительное соревнование между двумя экстремальными художественными формами: “B-boy” и боевыми искусствами.
Председатель Московского офиса Корейского фонда Ким Хуэгил 9 июня во время встречи с журналистами сказал, что концерт послужит началом укрепления дружбы между двумя народами. “В Ереване выступят две самые известные корейские группы, они представят народные и современные песни и танцы. Надеюсь, что, познакомившись с ними, армяне успеют их полюбить”, – сказал Ким Хуэгил.
Концерт “Корейская рапсодия” представляет собой совокупность брейк-данса, корейских танцев, боевых искусств и тэквондо вперемешку с экстремальными видами спорта, акробатикой и народной корейской музыкой.
Концерт предоставит слушателю исключительную возможность познакомиться с одним самых известных и прославленных корейских танцевальных ансамблей – с Корейским проектом.
Ансамбль гастролирует с 2000 года, он отражает дух традиционной корейской культуры, подвижный и молодой образ страны.