Ռուսաստանի ջավախահայերի համայնքը (ՌՋՀ) հայտարարություն է տարածել վերջերս հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում ադրբեջանցիների կողմից հրադադարի ռեժիմի բազմաթիվ խախտումների մասին:
«Վերջերս կտրուկ սրվել է իրավիճակը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի պետական սահմանը խախտելու, ինչպես նաև դիվերսիոն հարձակումների արդյունքում զոհվել են հայ զինծառայողներ»,-ասվում է ուղերձում:
Ուղերձում ասվում է, որ այս իրավիճակը հեղինակազրկում է ԵԱՀԿ ՄԽ երկրներին, որոնք միջնորդներ են ղարաբաղյան կարգավորման հարցում և բազմիցս հայտարարել են լարվածության աճի ու ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին:
«Եվ ինչն առավել վիրավորական է, Ադրբեջանը ՄԽ յուրաքանչյուր նման հայտարարությունից հետո լկտիորեն սրում է իրավիճակը»,-ասվում է ուղերձում:
Նշվում է, որ «ռուսաստանաբնակ ջավախահայերը դատապարտում են Ադրբեջանի անհարգալից, անպատասխանոտւ ու ագրեսիվ գործողությունները»:
Ըստ ուղերձի, կազմակերպությունը նամակներ է ստանում ՌԴ տարբեր քաղաքներում բնակվող ջավախահայերից, որտեղ նրանք պատրաստակամություն են հայտնում պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը:
«Մենք դիմում ենք ՀՀ ԶՈւ գլխավոր հրամանատար, նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ խնդրելով թույլ տալ ջավախահայերի կամավորական ջոկատներին Ադրբեջանի կողմից այս սադրիչ գործողությունների պայմաններում, մարտական հերթապահություն իրականացնել պաշտպանելու համար մեր պատմական հայրենիքի՝ Հայաստանի սահմանները»,-ասվում է ուղերձում:

Джавахкская диаспора России (ДДР) выступила с обращением относительно неоднократных нарушений азербайджанской стороной режима перемирия на армяно-азербайджанской границе.
«На границе Республики Армения и Азербайджана в последнее время резко обострилась обстановка. В результате нарушения государственной границы Армении и диверсионных вылазок со стороны Азербайджана, погибли армянские военнослужащие и мирные люди», говорится в обращении.
ДДР отмечает, что такое положение унижает авторитет стран Минской группы ОБСЕ, являющейся посредником в урегулировании карабахского конфликта и которая неоднократно заявляла об абсолютной неприемлемости эскалации напряженности и недопустимости возобновления военных действий.
«И что более оскорбительно со стороны Азербайджана – после каждого подобного заявления или осуществления каких-либо шагов Минской группой в этом направлении, существующая напряженность не только не спадает, но и нагло нарастает», подчеркивают в организации.
В обращении отмечается, что «уроженцы из края Самцхе-Джавахка, проживающие в России, осуждают неуважительные, безответственные и агрессивные действия властей Азербайджана».
По словам джавахкцев, проживающих в России, из разных городов Российской Федерации поступают письма, в которых джавахкцы выражают свою готовность встать на защиту безопасности Республики Армения.
«Мы обращаемся к главнокомандующему Вооружённых Сил Армении, Президенту Армении Сержу Азатовичу Саргсяну с просьбой разрешить джавахкским добровольческим отрядам на время провокационного обострения со стороны Азербайджана, с целью защиты и сохранения безопасности страны, встать на боевую вахту по охране границ нашей исторической Родины – Армении», говорится в обращении.