11 Հունիս 2012 - 08:26 AMT
«Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման վտանգ հիմա չկա և չի կարող լինել»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Արցախյան ազատամարտի վետերանների միության նախագահ Համլետ Հովսեփյանը:
Որպես ապացույց, նա բերել է ԱՄՆ, Ռուսաստանի ու Եվրամիության արձագանքը վերջին ադրբեջանական դիվերսիաներին: «Ալիևն, անշուշտ, արկածախնդիր է, սակայն ամեն ինչ շատ լավ գիտակցում է:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե նրանք պատրաստ են ցանկացած զոհողությունների հանուն հաղթանակի Ղարաբաղի հարցում, ապա Հովսեփյանը նշել է. «Խոսքը նրա երեխաների մասին չի, եթե նրանը լինեին, այդպես չէր ասի»:
Վերջերս ադրբեջանական կողմը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը՝ գնդակոծելով սահմանամերձ հայկական գյուղերն ու դիվերսիոն միջոցառումներ անցկացնելով Հայաստանի ու Արցախի հետ սահմանում:

“Опасности возобновления войны в Карабахе сейчас нет и не может быть”, – заявил на пресс конференции в Ереване глава Союза ветеранов арцахской освободительной войны Гамлет Овсепян.
В качестве доказательства своих слов он привел реакцию США, России и Евросоюза на последние азербайджанские диверсии на линии соприкосновения. “Алиев, конечно, авантюрист, но хорошо все осознает”, – заметил Гамлет Овсепян.
При этом Овсепян добавил, что Армения не должна надеяться в этом вопросе на других. “Если не хочешь войны, будь готов к ней”,- подчеркнул он.
Что касается слов президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что они готовы на любые жертвы ради победы в карабахском вопросе, то Овсепян заметил: “Это не его дети, были бы его, он так бы не говорил”.