11 Հունիս 2012 - 11:06 AMT
Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է վնասել բուն Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, Իսրայելի իշխանությունները ցանկանում են օգտագործել Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիային «պատժելու» համար:
Կիրակոսյանը գտնում է, որ իրենց նպատակների համար երրորդ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության հարցի օգտագործումը չի նպաստում նրան, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Հունիսի 12-ին Իսրայելի Քնեսեթի ընդլայնված նիստում տեղի կունենա 1915թ. Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակի թեմայի հանրային քննարկումը: Քննարկման նախաձեռնողը «Մերեց» կուսակցության անդամ Զահավա Գալյոնն է, որը ստացել է Քնեսեթի խոսնակ Ռեուվեն Ռիվլինի աջակցությունը, որը «Լիկուդից» է ընտրված:
Ինչպես գրում է Haaretz-ը, միայն ընդլայնված նիստով գործը չի ավարտվի՝ Հայոց ցեղասպանության թեման կարծարծվի նաև Քնեսեթի հանձնաժողովներից մեկում:
Ըստ պարբերականի, հավանաբար, սա յուրօրինակ դեմարշ է Թուրքիայի իշխանությունների դեմ: Այն տեղի կունենա պետական հսկիչ Միխի Լինդեշտրաուսի թուրքական «Մավի Մարմարա» նավի գրավման ժամանակ Իսրայելի բանակի գործողությունների մասին զեկույցի ներկայացման նախօրեին, գրում է IzRus-ը:

Признание Израилем Геноцида армян Израилем может нанести вред процессу признания Геноцида самой Турцией. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян. По его словам, израильские власти хотят использовать вопрос признания Геноцида армян для “наказания” Турции.
Киракосян считает, что использование в своих целях третьими странами вопроса признания Геноцида армян, может негативно отразиться на процессе его международного признания, и никак не содействует тому, чтобы Турция сама признала Геноцид армян.
На пленарном заседании Кнессета 12 июня пройдет публичное обсуждение темы 97-летияГеноцида армян 1915 года. Инициатором обсуждения стала депутат от партии МЕРЕЦ Захава Гальон, которая заручилась поддержкой спикера Кнессета Реувена Ривлина («Ликуд»).
Как пишет израильская газета Haaretz, одним пленарным заседанием дело не кончится – тема Геноцида армян будет поднята и в одной из комиссий Кнессета. По данным издания, обсуждение, скорее всего, является своего рода демаршем в адрес властей Турции. Оно пройдет за день до публикации отчета госконтролера Михи Линденштрауса по поводу действий израильской армии в ходе захвата турецкого судна «Мави Мармара», на борту которой на прорыв блокады Газы шли турецкие исламисты, 9 из которых были убиты при абордаже, пишет IzRus.