11 Հունիս 2012 - 13:12 AMT
«Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը ինձ որպես վկա հրավիրել էր ցուցմունք տալու Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետի («Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)») հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակում, որն առնչվում է ինձ և իմ հիմնադրած Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությանը», ասվում է Սիվիլիթաս հիմնադրամի ղեկավար Վարդան Օսկանյանի տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես, ասվում է, որ հՀիմնադրման օրվանից՝ Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը եղել է թափանցիկ և օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան:
Սիվիլիթասի գործունեության առաջին օրերից՝ 2008-ից սկսած՝ հիմնադրամին ֆինանսավորել և նրա հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացրել Նիդեռլանդների և Լեհաստանի կառավարությունները, Նորվեգիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունները, Շվեյցարիայի և Միացյալ Թագավորության զարգացման գործակալությունները, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը, ինչպես նաև այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ, կորպորացիաներ և անհատներ:
Այս ամենի մասին չէին կարող չիմանալ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցները:
Ինձ համար զարմանալի և տարօրինակ է, որ իմ և Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը որևէ կերպ կարող է շաղկապվել հանցավոր և անօրինական փողերի հետ: Առավել զարմանալի է, որ նման հարց առաջ է քաշվում հենց այն ժամանակ, երբ ես ներգրավվել եմ քաղաքական գործընթացներում:
Ակնհայտ է, որ հարուցված քրեական գործի հետևում քաղաքական պատվեր կա, ասվում է Վարդան Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

11 Июнь 2012 - 13:46 AMT
Экс-глава МИД Армении и фонда “Сивилитас” Вардан Осканян выступил со специальным заявлениям, в котором прокомментировал свой вызов Службой нацбезопасности Армении в качестве свидетеля для дачи показаний по уголовному делу по пункту 3 статьи 190 УК РА “Легализация доходов, полученных незаконным путем” (“отмывание денег”).
В своем заявлении Осканян подчеркивает, что с момента образования деятельность фонда “Сивилитас” была открытой и прозрачной, “соответствующей букве и духу закона”.
Он отмечает, что фонд финансировали и осуществляли с ним совместные программы посольство США в Армении, правительства Нидерландов и Польши, МИД Норвегии и Германии, агентства развития Швейцарии и Великобритании, ереванский офис ОБСЕ, а также другие авторитетные организации, корпорации и личности.
“Обо всем этом не могли не знать соответствующие структуры Республики Армения. Для меня удивительно и странно, что моя деятельность и фонда “Сивилитас” могла быть каким-то образом связана с преступными и незаконными деньгами. Еще более удивительно, что подобный вопрос всплыл именно тогда, когда я включился в политические процессы.
Очевидно, что за возбужденным уголовным делом стоит политический заказ”,-говорится в заявлении Осканяна.