12 Հունիս 2012 - 06:01 AMT
«168 Ժամ» թերթը գրում է, որ իրենց լավատեղյակ աղբյուրների հաղորդմամբ, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այս օրերին բավական լարված ու անորոշ վիճակում է` կապված հունիսի 20–ին խորհրդարանում կառավարության ծրագրի քննարկումների և քվեարկության հետ։
«ԱԺ նախագահի անհանգստության պատճառն այն է, թե այդ քննարկումների ժամանակ ինչպես իրեն կդրսևորի և ինչպես կքվեարկի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը։ Հիշեցնենք, որ տարածված կարծիքի համաձայն` Աբրահամյանը ԱԺ նախագահ է դարձել Սերժ Սարգսյանի և ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի պայմանավորվածությունների արդյունքում և պատասխանատվություն է ստանձնել մինչև նախագահական ընտրությունները թույլ չտալ, որ ԲՀԿ–ի գործունեությունը դուրս գա վերահսկողությունից։ Այդ է պատճառը, որ նա անընդհատ հայտարարում է, թե ԲՀԿ–ն ընդդիմություն չէ և «պառլամենտում շատ համերաշխ իրենց պայմանավորվածությունները պահելու է»։ Այնուամենայնիվ, Աբրահամյանը մտավախություն ունի, որ ԲՀԿ–ն վերջին պահին կորոշի ներկայանալ որպես ընդդիմադիր և կոշտ քննադատության կենթարկի կառավարության ծրագիրն ու դեմ քվեարկի»–գրում է թերթը։

Газета “168 жам” пишет, что по сведениям хорошо информированных источников, спикер парламента Армении Овик Абрамян в эти дни пребывает в достаточно напряженном и неопределенном состоянии в связи с предстоящим 20 июня обсуждением и голосованием программы правительства Армении.
“Причина беспокойства в том, что он не знает, как поведет себя ППА во время обсуждения программы правительства.
Напомним, что, согласно распространенному мнению, Абрамян стал спикером по итогам договоренности между Сержем Саргсяном и лидером ППА Гагиком Царукяном и взял на себя обязательство не допустить, чтобы деятельность ППА вышла из-под контроля до президентских выборов. Вот почему он без конца заявляет о том, что эта партия не является оппозицией и “в парламенте они очень мирно будут выполнять договоренности”. Тем не менее, Абрамян опасается, что ППА в последнюю минуту решит выступить в качестве оппозиции и подвергнуть резкой критике программу правительства, проголосовать против нее”,- пишет газета.