ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ և ԱԳ նախարար Էյմոն Գիլմորը կարծում է, որ հայկական և ադրբեջանական կողմերը «չպետք է գնան շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի պատասխանատվությունը մեկը մյուսի վրա բարդելու ուղիով»:
«Մեղքի բարդումը չի նպաստում հակամարտության լուծմանը: Պետք է մտածել, թե ինչ անել այն լուծելու համար»,-ընդգծել է նա:
Այս մասին Գիլմորը հայտարարել է, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, արդյոք չի նպաստի շփման գծում լարվածության թուլացմանը վերջին սադրանքների կոնկրետ մեղավորներին նշելը:
Ըստ Գիլմորի, հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ է բացառել ուժի կիրառումը կամ դրա սպառնալիքը: « Կողմերը պետք է պատրաստ լինեն գնալու անհրաժեշտ զիջումների, որոնք էական են հակամարտության կարգավորման համար»,-ընդգծել է նա:
Գիլմորը հավելել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ-ն աջակցելու է միջնորդների ջանքերին:

Действующий председатель ОБСЕ, вице-премьер и министр иностранных дел Ирландии Эймон Гилмор считает, что армянская и азербайджанская сторона “не должны идти пo пути возложения вины или ответственности друг на друга за инциденты на линии соприкосновения”.
“Решению конфликта не способствует возложению прошлой вины. Необходимо думать, что надо делать для решения конфликта”,- подчеркнул он.
Об этом Гилмор заявил, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, не будет ли содействовать предотвращению напряженности на линии соприкосновения четкое указание виновника последних провокаций.
По словам Гилмора, для мирного решения конфликта необходимо исключение применения силы или угрозы применения силы. “Стороны должны быть готовы пойти на необходимые уступки, которые существенны для урегулирования конфликта”,- подчеркнул он.
Гилмор добавил, что ОБСЕ будет содействовать усилием посредников для достижения мирного решения карабахского конфликта.