12 Հունիս 2012 - 13:25 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) դեռևս չի քննարկել թեկնածությունը 2013թ. նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց 2007թ. հոկտեմբերի 26-ի հանրահավաքի ժամանակ: «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լուրջ քաղաքական գործիչ է, ՀԱԿ-ը լուրջ քաղաքական ուժ է, և, ի տարբերություն անլուրջ քաղաքական ուժերի, մենք գիտենք, թե երբ է գալիս այդ հարցին պատասխան տալու ժամանակը»,- նշել է Զուրաբյանը:
«Իսկ ինչ վերաբերում է մեր տեսական վերաբերմունքին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թեկնածությանը, ապա ես կարող եմ ասել` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը եղել և մնում է ՀԱԿ-ի անվիճելի առաջնորդը»,- հավելել է նա` ընդգծելով, որ Տեր-Պետրոսյանը լուրջ հեղինակություն ունի ինչպես ինքնին ՀԱԿ-ում, այնպես էլ դրանից դուրս:
ՀԱԿ-ի համակարգողի խոսքով` «միայն Տեր-Պետրոսյանը կարող է հաղթել «դիկտատուրայի» թեկնածուին` առավելագույնս իր շուրջը համախմբելով քաղաքական ուժերին, հասարակական կազմակերպություններին և հասարակ քաղաքացիներին»: «Այս տեսակետից Տեր-Պետրոսյանին այլընտրանք չկա, և այդ կարծիքը ՀԱԿ-ում կիսում են բոլորը»,- ընդգծել է Զուրաբյանը:

Армянский национальный конгресс (АНК) пока не обсуждал кандидатуры для участия в президентских выборах 2013 года. Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване координатор АНК Левон Зурабян.
Он напомнил, что об участии в президентских выборах 2008 года, лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил на митинге 26 октября 2007 года. “Левон Тер-Петросян является серьезным политическим деятелем, АНК является серьезной политической силой, и в отличии от несерьезных политических сил, мы знаем, когда приходит время дать ответ на этот вопрос”,- отметил Зурабян.
“Что же касается нашего теоретического отношения к кандидатуре Левона Тер-Петросяна, то я могу сказать – Левон Тер-Петросян есть и остается бесспорным лидером АНК”,- добавил он, подчеркнув, что Тер-Петросян имеет серьезнейший авторитет как в самом АНК, так и вне его.
По словам координатора АНК, “лишь Тер-Петросян может победить кандидата “диктатуры”, максимально объединить вокруг себя политические силы, общественные организации и простых граждан. “С этой точки зрения Тер-Петросян альтернативы не имеет, и это мнение в АНК делят все”,- подчеркнул Зурабян.