13 Հունիս 2012 - 15:36 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը հաղորդել է, որ այսօր հրաժարվել է ցուցմունք տալ Ազգային անվտանգության ծառայությանը (ԱԱԾ):
«Այսօր կրկին հրավիրվել էի Ազգային անվտանգության ծառայություն` ցուցմունք տալու: ԱԱԾ-ի երեկ տարածած հաղորդագրության բովանդակությունից ակնհայտ էր, որ հարուցված քրեական գործի շրջանակում ես հարցաքննվում եմ ոչ թե որպես վկա, այլ` կասկածյալ: Սա նկատի ունենալով` ես որոշեցի օգտվել իմ սահմանադրական իրավունքից և ցուցմունք չտալ»,- գրել է Օսկանյանը Facebook սոցցանցում իր էջում:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը քրեական հետաքննություն է վարում «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հանդեպ ՀՀ ՔՕ 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետով` «Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացում» («փողերի լվացում»):
Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար և «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի նախկին տնօրեն Վարդան Օսկանյանն այդ գործով հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ, որում հայտնել է, որ հարուցված քրեական գործի հետևում քաղաքական պատվեր կա:

Депутат Национального собрания Армении от партии “Процветающaя Армения” Вардан Осканян сообщил, что сегодня отказался давать показания в Службе нацбезопасности (СНБ).
“Сегодня вновь был приглашен в Службу национальной безопасности для дачи показаний. Из содержания распространенного вчера СНБ сообщения ясно, что в рамках возбужденного уголовного дела меня допрашивают не как свидетеля, а как подозреваемого. Учитывая это, я решил воспользоваться своим конституционным правом и не давать показаний”, – написал Осканян на своей страничке в соцсети Facebook.
Служба нацбезопасности Армении проводит уголовное расследование в отношении фонда “Сивилитас” по пункту 3 статьи 190 УК РА (Легализация доходов, полученных незаконным путем” (“отмывание денег”).
Экс-глава МИД Армении и фонда “Сивилитас” Вардан Осканян выступил со специальным заявлениям по этому делу, в котором заявил, что за возбужденным уголовным делом стоит политический заказ.