15 Հունիս 2012 - 08:05 AMT
Այսօր ՀՀ դրոշի օրն է: Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն, դրոշի` եռագույնի երեք գույներից կարմիրը խորհրդանշում է Հայկական լեռնաշխարհը, հայ ժողովրդի պայքարը գոյության, քրիստոնեական հավատի, Հայաստանի ազատության ու անկախության համար: Կապույտը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ձգտումը ապրել խաղաղ երկնքի տակ, իսկ նարնջագույնը` հայ ժողովրդի ստեղծագործ տաղանդն ու աշխատասիրությունը:
Հայաստանի եռագույնն ընդունվել է 1990 թվականի օգոստոսի 24-ին` ՀՀ Գերագույն խորհրդի կողմից: 2006 թվականի հունիսի 15-ին ընդունվել է «ՀՀ պետական դրոշի մասին» օրենքը:
Օրվա առթիվ Երևանում կկայանա տոնական քայլերթ, որին կմասնակցեն ուսանողական 38 միությունների ու հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ, ՀՀ մարզերից և Արցախից 4500 պատանիներ: Ամբողջ քայլերթը կուղեկցվի Զինված ուժերի, Ոստիկանության զորքերի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փողային նվագախմբերի, «Վազգեն Սարգսյան» ռազմական ինստիտուտի սաների, «Վահագն» դհոլահարների անսամբլի, Վանուշ Խանամիրյանի անվան Հայաստանի պարարվեստի գործիչների միավորման պարախմբերի, «Վաղորդյան կաթիլներ» երգչախմբի, «Երևանյան թմբուկներ» թմբկահարների խմբի, ՀՀ զինված ուժերի պատվո պահակային վաշտի, ՀԲԸՄ Երևանի սկաուտական խմբի ելույթներով, հանդես կգան Ճանապարհային ոստիկանության ուղեկցող սպայական վաշտի մոտոցիկլավարները: Միջոցառումը կեզրափակվի ՀՀ ԶՈՒ օդային ուժերի ինքնաթիռների ցուցադրական թռիչքով:

15 Июнь 2012 - 09:33 AMT
Согласно Конституции РА, красный цвет символизирует Армянское нагорье, кровь, пролитую армянами в борьбе за свою независимость, синий – стремление армянского народа жить под мирным небом, а оранжевый – творческий талант и трудолюбие армян.
Флаг Армении был принят Верховным Советом Республики Армения 24 августа 1990 года. 15 июня 2006 года был принят закон РА “О государственном флаге”.
По поводу праздника в Ереване состоится праздничное шествие, в котором примут участие представители 38 союзов и общественных структур, около 4500 представителей молодежи из Еревана, областей Армении и Арцаха. Шествие будет сопровождаться выступлениями духовых оркестров войск полиции, Вооруженных сил, МЧС Армении, а также ряда танцевальных и песенных ансамблей. Завершит шествие показательное выступление воздушных сил ВС Армении.
Праздничная программа пройдет на двух основных площадях Еревана и продлится 30 минут. Шествие начнется в 19.30 от здания Матенадарана по проспекту Маштоца и улице Амиряна и завершится на Площади республики.