15 Հունիս 2012 - 08:08 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ճապոնական «Սոկա Գակկայ Ինտերնեյշնլ» միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցիչների հետ, որոնք Երևանում են գտնվում Հայաստանի նկարիչների միության նախագահի հրավերով և ներկայացնելու են կազմակերպության նախագահ Դայսակու Իկեդայի ֆոտոցուցահանդեսը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է հայ-ճապոնական համագործակցության ներկա բարձր մակարդակն ու որպես դրա վառ վկայություն հատկանշել է ՀՀ նախագահի պետական այցը Ճապոնիա և մասնավորապես «Սոկա Գակկայ» համալսարան:
Գնահատելով ասոցիացիայի գործունեությունն ուղղված նոր արժեքների ստեղծմանը` քաղաքապետը պատրաստակամություն է հայտնել հետագա համագործակցության և համատեղ ծրագրերի իրականացման համար: Նաև հավելել է, որ ճապոնական կազմակերպությունների հետ համագործակցության շրջանակում 2010 թվականից Երևանն անդամակցում է նաև «Քաղաքապետերը հանուն խաղաղության» կազմակերպությանը:
«Սոկա Գակկայ Ինտերնեյշնլի» գործադիր տնօրեն Քենջի Յոշիգոն ներկայացրել է ասոցիացիայի առաքելությունը և նշել, որ Դայսակու Իկեդայի ստեղծագործական անձնական ժառանգությունը շատ բազմազան է և ցուցադրվել է աշխարհի ավելի քան 130 քաղաքներում: Քենջի Յոշիգոն նաև ընդգծել է, որ երևանյան ցուցահանդեսի կազմակերպումը լավ հնարավորություն է հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու համար:

15 Июнь 2012 - 10:15 AMT
Мэр Еревана Тарон Маркарян встретился с представителями японской международной ассоциации “Soka Gakkai International”, которые находятся в Ереване по приглашению председателя Союза художников и представят фотовыставку главы организации Дайсаку Икеды.
В пресс-службе мэрии Еревана сообщают, что Тарон Маркарян подчеркнул высокой уровень армяно-японского сотрудничества, свидетельством которого является государственный визит президента Армении в Японию и, в частности, посещение им университета Soka Gakkai.
Мэр высоко оценил деятельность ассоциации, направленную на создание новых ценностей. Он выразил готовность сотрудничать с организацией и реализовывать совместные программы. Тарон Маргарян также отметил, что в рамках сотрудничества с японскими компаниями с 2010 года Ереван является членом организации “Мэры во имя мира”.
В свою очередь, представитель “Soka Gakkai International” Кенджи Йошиго представил миссию ассоциации и отметил, что творческое наследие Дайсаку Икеды многообразно и было представлено в 130 городах мира.
Кенджи Йошиго также подчеркнул, что организация выставки в Ереване – это хорошая возможность для развития и углубления отношений.