15 Հունիս 2012 - 10:45 AMT
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային 9-րդ փառատոնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրերին կմասնակցի 150 ֆիլմ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը:
Այս տարի փառատոնին ներկայացվել է ռեկորդային` 1200 հայտ: Ստամբոլցյանի խոսքով, խաղարկային ֆիլմերի անվանակարգում ներկայացված է 12 ֆիլմ, որը սովորական թիվ է: Ծրագրում ընդգրկվել է լայն աշխարհագրություն` Չիլիից մինչ Իրան: Խաղարկային մրցույթում ներկայացված են ռուս սկանդալային ռեժիսոր Վասիլի Սիգարևի «Ապրել», Պիեռ Շոլլերի «Նախարարը», Սերգեյ Լոզնիցայի «Մշուշում» ֆիլմերը, որոնք Կաննի կինոփառատոնում արժանացել են ՖԻՊՐԵՍԻ ժյուրիի մրցանակին և այլոք:
Կինոփառատոնի փոխտնօրեն Արա Խանջյանը, ներկայացնելով վավերագրական ֆիլմերի անվանակարգը, նշեց, որ այստեղ ընդգրկված են նաև հայկական ֆիլմեր: Այս տարի շատ են նաև տարբեր մրցույթների և կինոփառատոների մասնակցած վավերագրական ֆիլմերը:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթն այս տարի կրել է փոփոխություններ: Այդ մասին ասաց անվանակարգի համակարգող Րաֆֆի Մովսիսյանը, նշելով, որ առանձնացվել են խաղարկային և վավերագրական ֆիլմերը:
Ամենաշատ հայտ է ներկայացվել «Կորիզ» անվանակարգում: 560 հայտից ընտրվել է միայն 39-ը:
«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 8-15-ը: Այս տարի ստացվել է ռեկորդային` 1120 հայտ աշխարհի 70 երկրներից: Փառատոնն, այս տարի, կպահպանի 4 մրցութային ծրագրերը`
«Միջազգային խաղարկայինը», «Միջազգային վավերագրականը», «Հայկական համայնապատկերը» և «Կորիզը»: Կազմակերպիչները խոստանում են նաև երևանյան պրեմիերաներ, «Հարգանքի տուրք», և հետահայաց
ցուցադրություններ: Այս տարի կնշվեն Ֆրունզե Դովլաթյանի 85, Անդրեյ Տարկովսկու 80 և Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակները: կինոփառատոնի ընթացքում կներկայացվի նաև «Գիրք և կինո» ծրագիրը:

15 Июнь 2012 - 12:04 AMT
В этом году на ереванском 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” примут участие 150 фильмов. Об этом во время пресс-конференции сказал директор программ кинофестиваля Микаел Стамболтян.
В этом году на участие в фестивале было представлено рекордное число заявок – 1200.
По словам Стамболтяна, в номинации игровых фильмов представлены 12 фильмов. География программы достаточно широка: от Чили до Ирана.
В конкурсе игровых фильмов участвуют кинокартины “Жить” скандального российского режиссера Василия Сигарева, “Министр” Пьера Шоллера, “В тумане” Сергея Лозницы, которые на Каннском кинофестивале удостоились приза жюри ФИПРЕССИ и другие.
Заместитель директора кинофестиваля Ара Ханджян, представивший номинацию документальных фильмов, отметил, что в нее вошли и армянские фильмы. В этом году много документальных фильмов, участвовавших в различных конкурсах и фестивалях.
В конкурсе “Армянская панорама” также произошли изменения: он разделен на художественные и документальные фильмы. Об этом сказал координатор номинации Раффи Мовсисян, отметив, что больше всего заявок представлено в номинации “Кориз”. Из 560 заявок были отобраны 39.
В этом году будет отмечено 85-летие Фрунзе Довлатяна, 80-летие Андрея Тарковского и 90-летие Юрия Ерзнкяна. В ходе фестиваля в 6-ой раз будет организован форум совместного производства “Режиссеры без границ”.