Ուրբաթ օրը տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Խորհրդի և Գործադիր մարմնի նիստը` ՀՀ նախագահ և կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանի նախագահությամբ:
Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, նիստում քննարկվել է նոր կառավարության կազմում ՀՀԿ-ից նախարարների նշանակման հարցը:
Շարմազանովի խոսքով` ընդունվել է որոշում այն մասին, որ իշխող կուսակցությունից բոլոր նախկին նախարարները կշարունակեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Նոր կառավարության մեջ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության չմտնելուց հետո ազատված նախարարական պաշտոններին նշանակվել են Գագիկ Բեգլարյանը` ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի պաշտոնին, Դերենիկ Դումանյանը` ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնին, Արտյոմ Ասատրյանը` ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնին:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի պաշտոնին, Շարմազանովը չի նշել նրա անունը` հաղորդելով միայն, որ նա լինելու է անկուսակցական, և նրա անունը կհրապարակվի կառավարության նիստում:
Ընդ որում լրագրողների հարցին այն մասին, թե որքանով է հավաստի այն տեղեկատվությունը, որ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար կլինի Հրաչյա Ռոստոմյանը (ներկայիս Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար), Շարմազանովը նշել է, որ չի բացառում նման հնարավորությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը հաղորդել է նաև, որ, հավանաբար, հունիսի 20-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում կառավարությունը խորհրդարանին կներկայացնի իր նոր ծրագիրը:
Ինչ վերաբերում է Սամվել Նիկոյանին, որի մասին ՀՀԿ-ում խոսվում էր, թե նա կզբաղեցնի նախարարական պորտֆելներից մեկը, ապա, Շարմազանովի խոսքով, նա կշարունակի իր աշխատանքը օրենսդիր իշխանությունում:

В пятницу состоялось заседание Исполнительного органа и Совета правящей Республиканской партии Армении (РПА) под председательством президента РА и лидера партии Сержа Саргсяна.
Как сообщил журналистам вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, в ходе заседания был обсужден вопрос назначения министров от РПА в составе нового правительства.
По словам Шармазанова, было принято решение о том, что все прежние министры от правящей партии продолжат исполнять свои обязанности.
На освободившиеся после невхождения партии «Процветающая Армения» в новое правительство министерские посты назначены: Гагик Бегларян – на пост министра транспорта и связи РА, Дереник Думанян – на пост министра здравоохранения РА, Артем Асатрян – на пост министра труда и по социальным вопросам РА.
Что касается должности министра спорта и по делам молодежи РА, Шармазанов не назвал его имени, лишь сообщив, что он будет беспартийным и его имя будет названо на заседании правительства.
При этом на вопрос журналистов о том, насколько достоверно то, что министром спорта и по делам молодежи будет Грачья Ростомян (генсекретарь Национального олимпийского комитета), Шармазанов отметил, что не исключает такой возможности.
Вице-спикер НС РА также сообщил, что, вероятно, в период с 20 по 22 июня правительство представит парламенту свою программу.
Что касается Самвела Никояна, о котором в РПА говорилось, что он займет один из министерских портфелей, то по словам Шармазанова, он продолжит свою работу в законодательной власти.