Այսօր` հունիսի 16-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, տեղի կունենա Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան ալտի և թավջութակի թվով երրորդ փառատոնի բացման համերգը:
Համերգում հնչելու են Բրոնների, Յ. Յակուլովի,Մ. Կոկժաևի ստեղծագործությունները: Ելույթ է ունենալու փառատոնային նվագախումբը մենակատարներ` թավջութակահար Արամ Թալալյանի, դաշնակահար Ջուլիետա Վարդանյանի մասնակցությամբ, Միխայիլ Բրոնների, Յակով Յակուլովի և Միխայիլ Կոկժաևի ղեկավարությամբ:
Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան ալտի և թավջութակի փառատոնի նպատակն է զարգացնել ալտի և թավջութակի կատարողական արվեստը` հիմնվելով տասնամյակների ընթացում ձևավորված կատարողական դպրոցի նվաճումների և ձեռքբերումների վրա, ինչպես նաև խթանել այդ գործիքների հանդեպ հետաքրքրությունը, այդ գործիքների համար համար նոր երկերի ստեղծումը` այս գործընթացում ներգրավելով հայ և օտարազգի կոմպոզիտորներին:
Փառատոնը բաղկացած է 8 միջոցառումներից, որոնց կմասնակցեն մոտ 50 երաժիշտներ: Նախորդ տարիներին իրականացված մարզային ծրագրերն այս տարի այլ դրսևորում են ստացել.մարզերի լավագույն թավջութակահարներն այս տարի հնարավորություն կունենան մասնակցելու փառատոնի ծրագրերին:
Փառատոնի ընթացքում կնշվեն հայ երաժշտարվեստի երախտավորներ Հենրիկ Թալալյանի 90 և Վիլլի Մոկացյանի 80-ամյա հոբելյանները:
Այս տարի փառատոնն իրենց մասնակցությամբ կպատվեն կոմպոզիտոր, Մոսկվայի կոմպոզիտորների միության նախագահ Օլեգ Գալախովը, կոմպոզիտորներ Միխայիլ Բրոնները (Ռուսաստան), Յակով Յակուլովը (ԱՄՆ), ջութակահարներ Բորիս Լիֆշիցը (Շվեյցարիա) և Հովհաննես Մոկացյանը (Գերմանիա), Ռուդոլֆ Բարշայի այրին, երգեհոնահարուհի Ելենա Բարշայը (Շվեյցարիա), թավջութակահար Լևոն Մուրադյանը (Պորտուգալիա), դաշնակահարուհի Տաթևիկ Մոկացյանը (Գերմանիա),թավջութակահար Դավիթ Մելքոնյանը (Գերմանիա):

16 Июнь 2012 - 09:17 AMT
Сегодня, 16 июня в Ереване в Доме камерной музыки им. Комитаса состоится концерт открытия третий фестиваль “Альта и виолончели” им. Генрика и Геронтия Талалянов.
В концерте прозвучат произведения Броннера, Я. Якулова, М. Кокжаева. Выступят солисты оркестра фестиваля виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян, под руководством Михаила Броннера, Якова Якулова и Михаила Кокжаева.
Целью фестиваля “Альта и виолончели” им. Талалянов является развитие исполнительского искусства на таких музыкальных инструментах, как альт и виолончель, основываясь на сформировавшихся в течение десятилетий достижениях исполнительской школы, создание новых произведений для этих инструментов с привлечением современных армянских композиторов. Фестиваль состоит из 8 концертов, в которых принимают участие около 50 музыкантов: ученики музыкальных школ, студенты консерватории, известные музыканты, а также фестивальный камерный оркестр. В ходе фестиваля будут отмечены 90-летие Генрика Талаляна и 80-летие Вилли Мокацяна.
В этом году своим участием окажут честь фестивалю композитор, председатель Союза композиторов Москвы Олег Галахов, композиторы Михаил Броннер (Россия) и Яков Якулов (США), скрипачи Борис Лифшиц (Швейцария) и Ованнес Мокацян (Германия), вдова Рудольфа Баршая, органистка Елена Баршай (Швейцария), виолончелист Левон Мурадян (Португалия), пианистка Татевик Мокацян (Германия), виолончелист Давид Мелконян (Германия). Художественный руководитель фестиваля – виолончелист, дирижер, заслуженный артист РА Арам Талалян.