16 Հունիս 2012 - 11:08 AMT
Էդուարդ Հովհաննիսյան. ՃՈ օգտագործում է տուգանքների ավելացումը արտաբույջետային հիմնադրամի համալրման համար
Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանությունը (ՃՈ) խստացումը ճանապարհային կանոնների խախտման համար օգտագործում է արտաբույջետային հիմնադրամի համալրման համար: Այդ մասին հունիսի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության «Աքիլլես» կենտրոնի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ 2012թ. փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԺ-ն որոշ փոփոխություններ կատարեց ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված պատիժների ոլորտում, մասնավորապես, փոփոխություններ կատարվեցին Վարչական խախտումների մասին օրենսգրքում: «Այդ օրենքի նպատակն էր տուգանքերը բարձրացնելը»,-ասել է նա:
Որպես նման օրինակ Հովհաննսիյանը բերեց Ռուբինյանց փողոցում հայտնված արագության սահմանափակման՝ 40 կմ/ժ, ճանապարհային նշանը, որը գործնականում տեսանելի չէ վարորդների համար և օրենքի խախտում է, սակայն կիրառվում է տուգանելու համար:
Հովհաննիսյանը համաձայն չէ ՃՈ այն պնդման հետ, թե տուգանքի ավելացումը կոչված է ապահովելու ՃՈ օրինականությունն ու կարգը: «Մենք գտնում ենք, որ օրենքն ու կարգը արդեն հաստատված էին, այսպես թե այնպես աշխատանք տարվում էր…Մենք գտնում ենք, որ այժմ այլ նպատակ է դրված՝ ապահովել միջոցների հավաքագրում»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ իր դրական դերը կատարեցին նաև տեսախցիկները փողոցներում և տուգանքերի կտրուկ աճի կարիք չկար:

16 Июнь 2012 - 10:30 AMT
Эдуард Ованнисян: Дорожная полиция Армении использует увеличение штрафов для пополнения своего внебюджетного фонда
Дорожная полиция Армении использует последние ужесточение наказаний за нарушения в сфере дорожного движения для пополнения своего внебюджетного фонда. Об этом 16 июня на пресс-конференции в Ереване заявил председатель ОО “Центр защиты прав водителей “Ахиллес” Эдуард Ованнисян.
Ованнисян отметил, что 7 февраля 2012 года Национальное собрание Армении приняло некоторые изменения в сфере наказаний за нарушения в сфере дорожного движения, в частности, были внесены изменения в Кодекс об административных правонарушениях. “Целью этого закона было повышение размеров штрафов”,-подчеркнул он. В качестве одного из примеров подобной деятельности Дорожной полиции он привел появившийся на улице Рубинянц дорожный знак ограничивающий скорость 40 км/ч, который, хотя практически невидим для водителей, что является нарушением закона, однако используется для их штрафования.
Ованнисян не согласился с утверждениями Дорожной полиции, что увеличение штрафов призвано обеспечить законность и порядок дорожного движения. “Мы считаем, что закон и порядок уже были установлены, так или иначе была проведена та работа, которую преследовала Дорожная полиция… Мы считаем что сейчас цель другая – обеспечить сбор средств”,- заявил он.
Он заметил , что свою положительную роль сыграли видеокамеры на улицах, и необходимости резкого увеличения штрафов не было.