18 Հունիս 2012 - 10:27 AMT
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը դրական է համարում մրցակցության պահպանումը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության միջև: Քաղաքագետը նշել է, որ չի համարում, թե այդ մրցակցությունը զուտ ձևական բնույթ է կրում և նրա նպատակն է կեղծ ընդդիմադիր ուժի ստեղծումը 2013թ. նախագահական ընտրությունների շեմին: «Մրցակցություն կա և նրանք իրոք կռվում են»,-հայտարարել է Իսկանդարյանը:
Ինչ վերաբերում է «փողերի լվացման կասկածանքով» «Սիվիլիթասի» վերաբերյալ քրեական հետաքննությանը ԱԱԾ-ում, ապա ըստ քաղաքագետի, դա ՀՀԿ և ԲՀԿ միջև մրցակցության դրսևորումներից մեկն է:
Ըստ Իսկանդարյանի, իրադարձությունների հետագա զարգացումը կախված է նրանից, թե կհաջողվի արդյոք ՀՀԿ-ին ու ԲՀԿ-ին պայմանավորվել, որի արդյունքում կհստակեցվի ԲՀԿ դիրքորոշումը նախագահական ընտրություններում:
Քաղաքագետը նշել է նաև, որ «ԲՀԿ-ում» բոլորը չէ, որ համաձայն են ընդդիմություն լինել, «քանի որ դրա համար չեն անդամակցել կուսակցությանը»:

18 Июнь 2012 - 10:05 AMT
Директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян считает положительным сохранение конкуренции после выборов между Республиканской партией Армении (РПА) и “Процветающей Арменией” (ППА). При этом политолог добавил, что не считает, что это конкуренция носит фиктивный характер, и ее целью является создание фальшивой оппозиционной силы в преддверии президентских выборов 2013 года. “Соперничество есть, и они дерутся по настоящему”,-заявил Искандарян.
Что касается уголовного расследования, которое проводит Служба нацбезопасности Армении в отношении фонда “Сивилитас” по подозрению в “отмывании денег”, то, по словам политолога, это является одним из проявлений конкуренции между РПА и ППА.
По мнению Искандаряна, дальнейшее развитие событий, зависит от того, удастся ли РПА и ППА договориться, результатом чего будет позиция ППА на предстоящих президентских выборах.
При этом политолог заметил, что в “Процветающей Армении” не все согласны быть в оппозиции, “так как они не для этого шли в партию”.