Հայաստանը պետք է պայքարի Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության էության խեղաթյուրման դեմ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, «Քաղաքական հետազոտությունների ակադեմիա» ՀԿ ղեկավար, ԳԱԱ թղթակից անդամ Ալեքսանդր Մանասյանը:
Ըստ նրա, վերջին 20 տարիներին ադրբեջանական դիվանագիտությունը համաշխարհային հանրության գիտակցության մեջ արմատավորում է այն միտքը, թե «ինքն միջազգային իրավունքի տեսակետից իրավացի է և իրավունք ունի ուժով վերադարձնել Արցախի ազատագրված տարածքները:
Մանասյանը նշել է, որ դրան իր քաղաքականությամբ նպաստել է նաև Հայաստանը: Նա ասել է, որ հայկական կողմը պետք է ողջ աշխարհին ցույց տա, որ Ադրբեջանի օրինական հողերից մի թիզ անգամ չի զավթվել: Փորձագետը նշել է, որ նույնիսկ 1921թ. Կավբյուրոյի տխրահռչակ ապօրինի որոշմամբ, որով Լեռնային Ղարաբաղը հանձնվեց Ադրբեջանին, նշված էր ոչ թե ԼՂԻՄ տարածքը, այլ ողջ Լեռնային Ղարաբաղը և միայն 1923թ. Ադրբեջանն իր որոշմամբ ԼՂԻՄ տարածքի մեջ ընդգրկեց միայն հայաբնակ շրջանները:

18 Июнь 2012 - 11:10 AMT
Армении нужно бороться с искаженным восприятием карабахского конфликта мировым сообществом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, руководитель общественной организации «Академия политических исследований», член-корреспондент Национальной Академии наук Армении Александр Манасян.
По его словам, последние 20 лет азербайджанская дипломатия внедряет в сознание мирового сообщества, что “он с точки зрения международного права прав, и имеет право силой вернуть себе освобожденные территории Арцаха.
При этом Манасян заметил, что этому своей политикой способствовала и сама Армения. Он подчеркнул, что армянская сторона должна показать всему миру, что не пяди законной земли Азербайджана не было захвачено.
Эксперт отметил, что даже незаконным решением Кавбюро в 1921 году, которым Нагорный Карабах был передан Азербайджану, не отмечалась лишь территория НКАО, и только в 1923 году Азербайджан своим решением включил в территорию НКАО лишь населенные армянами территории.