19 June 2012 - 09:09 AMT
Հայոց ցեղասպանության մերժման քրեականացման հետ կապված սկանդալը Սլովակիայի ու Թուրքիայի միջև թեժանում է
Եվրոպայի Հայկական միությունների ֆորումի մամլո քարտուղարությունից ներկայացնում են Սլովակիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության մերժման օրենքի շուրջ Թուրքիայի և Սլովակիայի միջև սկսված սկանդալի զարգացումները: Թուրքիայի և Սլովակիայի միջև սկսված սկանդալը` կապված Սլովակիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության մերժման օրենքի հետ, հասնում է իր գագաթնակետին: ԵՀՄՖ-ի և Սլովակիայի հայ համայնքի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը Սլովակիայի գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Սլովակիայում Թուրքիայի դեսպանուհի Գյուլհան Ուլուտեկին դեմ քրեական գործ` կապված Սլովակիայում Հայոց ցեղասպանությունը մերժելու փաստի հետ: Քրեական գործը կազմել են ԵՀՄՖ-ի իրավաբանները` ելնելով Թուրքիայի դեսպանուհու այն հայտարարություններից, որոնք նա կատարել էր «Տիժդեն» շաբաթաթերթի մայիսյան համարում, որտեղ, արձագանքելով մայիսի 4-ի «Տիժդեն»-ում լույս տեսած «Հայերը, Միկլոշկոն և Հարաբինը» հոդվածին, տիկին դեսպանուհին հայտարարել էր, որ «1915թ-ի դեպքերը ցեղասպանություն հայտարարելը լուրջ և միաժամանակ կասկածելի քայլ է:
Ցեղասպանությունը` լուրջ հասկացություն է և նրա շուրջ ցանկացած պնդումներ պահանջում են լրիվ ու հիմնովին վերլուծություն` հիմնված վստահելի աղբյուրների և գիտական հետազոտությունների վրա, համաձայն միջազգային իրավաբանության համապատասխան սկզբունքների»:
Ինչպես հայտնի է Սլովակիայում գործում է Ազգային Խորհրդի թիվ 1341 բանաձևը` հաստատված 2004թ-ի նոյեմբերի 30-ին, ըստ որի Սլովակիայի ԱԽ-ն ընդունում է «Հայոց ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ կատարված ոճիր»:
Իսկ, ըստ Սլովակիայի ՔՕ-ի թիվ 424ա հոդվածի. «որոշակի ազգերի, ժողովուրդների, ռասաների, էթնիկ և այլ ծագումներ ունեցող խմբերի նկատմամբ թշնամություն հրահրելու, պարսավելու, ահաբեկելու» դեպքում նախատեսվում է պատիժ և, ըստ 2009թ-ին թարմացված տարբերակի ու համապատասխան լրացման, Հայոց ցեղասպանության մերժումը համարվում է հանցագործություն և պատժվում մինչև հինգ տարի ազատազրկման: ԵՀՄՖ-ի իրավաբանները տիկին դեսպանուհի Գյուլհան Ուլուտեկինի կատարած քայլում գտնում են վերոհիշյալ օրենքի շրջանակներում կատարված հանցագործության հստակ նախանշաններ ու համոզված են, որ Սլովակիայի գլխավոր դատախազը կկիրառի վերոհիշյալ օրենքը նրա նկատմամբ:
Իհարկե սպասվում է, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ը կդիմի Սլովակիայի պատկան մարմիններին` խնդրանքով կիրառել դեսպանուհու նկատմամբ դիվանագիտական անձեռնամխելիության իրավունքից բխող մեղմացումները և սպասվող ազատազրկումը փոխարինել վերոհիշյալ դիվանագետի երկրից արտաքսմամբ, սակայն ցանկացած տիպի պատիժ ողջունելի է, քանի որ այն օրինակ կծառայի մյուս թուրք ներկայացուցիչների համար, որ ապագայում զերծ մնան Սլովակիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանությունը մերժող հայտարարություններ անելիս: Սա կլինի վերոհիշյալ օրենքի առաջին կիրառությունը Սլովակիայում այդ օրենքի ստեղծման օրից ի վեր և կդառնա նախադեպ, ասվում է ԵՀՄՖ հաղորդագրության մեջ:
ԵՀՄՖ-ը հետևողականորեն շարունակելու է կիրառելու Սլովակիայում գործող քրեական օրենքը նաև բոլոր այլ հնարավոր զանցառուների նկատմամբ: Միաժամանակ ԵՀՄՖ-ը շարունակում է իր աշխատանքները ԵՄ այլ երկրներում համանման օրենքի ստեղծման շուրջ:

19 June 2012 - 11:05 AMT
Скандал между Словакией и Турцией, связанный с отрицанием Геноцида армян, разгорается с еще большей силой
В пресс-секретариате Форума армянских союзов Европы сообщают о развитии скандала, возникшего между Турцией и Словакией в связи с законом о криминализации отрицания Геноцида армян. Как говорится в сообщении, глава ФАСЕ и председатель армянской диаспоры Словакии Ашот Григорян представил генеральному прокурору Словакии уголовное дело против посла Турции в Словакии Гюльхан Улутекин в связи с отрицанием Геноцида армян.
Уголовное дело составили юристы ФАСЕ, исходя из заявлений посла Турции, которые были опубликованы в майском номере еженедельника “Тижден”, где в ответ на статью “Армяне, Миклошко и Арабин” еженедельника за 4 мая посол Турции заявила, что “называть события 1915 года геноцидом довольно серьезный и вместе с тем сомнительный шаг. Геноцид – это серьезное понятие, и любые утверждения по этому поводу требуют полного и основательного анализа, опирающегося на достоверные источники и научные исследования, согласно соответствующим принципам международного права”.
Как известно, Словакия является первой европейской страной, принявшей в 2009 г. закон о криминализации отрицания геноцидов и восхваления преступлений и варварства, а также преступлений фашистского режима.
Словацкий Национальный Совет принял 30 ноября 2004 года резолюцию № 1341, в 2009 г. был принят закон, добавляющий положения в Уголовный кодекс об уголовной ответственности за отрицание Холокоста, геноцида, военных преступлений и преступлений фашистских и коммунистических режимов. Закон вступил в силу 1 сентября 2009 года. В Словакии отрицание Геноцида армян, которое является преступлением, будет наказываться тюремным заключением сроком до пяти лет. Юристы ФАСЕ в действиях посла Гюльхан Улутекин усмотрели нарушение вышеуказанного закона, и они уверены, что генеральный прокурор Словакии применит этот закон по отношению к турецкому послу.
Конечно, ожидается, что МИД Турции обратится к надлежащим органам Словакии с просьбой применить к послу меры, исходящие из права дипломатической неприкосновенности, и заменить ожидаемое лишение свободы выдворением посла в его страну, однако, приветствуется любое наказание, поскольку оно послужит предупреждением для остальных турецких представителей, чтобы в дальнейшем они воздерживались на территории Словакии делать заявления, отрицающие Геноцид армян.
Это будет первое применение данного закона в Словакии со дня принятия закона об отрицании геноцида, и оно станет своеобразным прецедентом, говорится в сообщении ФАСЕ.