19 Հունիս 2012 - 14:45 AMT
Հունիսի 18-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հերթական հանդիպումը: Բնականաբար, հանդիպման մանրամասները չեն հրապարակվում, միայն հանդիպման ավարտին ՄԽ համանախագահներն ու նախարարները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ ըստ էության ոչ մի նոր բան չկար՝ կրկին մտահոգություն շփման գծում միջադեպերի առնչությամբ, հրադադարը պահապնելու կոչեր ու հակամարտությունը կարգավորելու հետագա ջանքերի հորդորներ:
Ստեփանակերտում, օրինակ, գտնում են, որ փարիզյան հանդիպումը նախապատրաստում էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպման համար: Ժամանակը ցույց կտա:
Տառացիորեն անմիջապես համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան մեքսիկական Լոս Կաբոս քաղաքում G-20 գագաթաժողովին մասնակցող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Բարաք Օբաման ու Ֆրանսուա Օլանդը:
Այս հայտարարությունը, որը չորրորդն է երեք երկրների տարբեր նախագահներից, նույնպես թարմությամբ աչքի չընկավ, նույնիսկ առանձին արտահայտությունների: Երկու խոսքով՝ նախագահները կոչ են արել կողմերին արագացնել ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների համաձայնեցումը, հայտարարել են ռազմական ուժի կիրառման անթույլատրելիության մասին, խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության մասին և կրկին խոստացել են շարունակել իրենց ջանքերը:
Սակայն, խոսքը դրա մասին չէ, քանի որ այդ հայտարարություններից կարելի է մեջբերումներ անել, նույնիսկ առանց դրանք կարդալու:
Ինչպես և սպասելի էր, ոչ միջնորդները, ոչ էլ նրանց նախագահները իրենց հայտարարություններում այդպես էլ չհամարձակվեցին, կամ չցանկացան առերեսվել ճշմարտությանը և խոստովանել, թե ով է արգելակում բանակցային գործընթացը, ով է ուղղակի անտեսում միջնորդների բոլոր կոչերն ու առաջարկները, ում բացարձակապես չեն հուզում Եվրոպայում սահմանված սպառազինության ամեն տեսակի քվոտաները և ինչ-որ միջազգային սկզբունքներ: Հավանաբար, ինչ-ինչ սեփական շահեր (արդյո՞ք միայն նավթը) ստիպում են գերտերություններին «կուլ տալ» Ադրբեջանի նման արհամարհական վերաբերմունքն ու մոռանալ սեփական հայտարարություններում, որ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը, գնդակոծելով ոչ միայն ռազմական դիրքերն, այլ նաև հայկական սահմանամերձ գյուղերը, իսկ այդ գյուղերում՝ մանկապարտեզները, դպրոցներն ու հիվանդանոնցերը: Ընդ որում, գնդակոծում արդեն առանց քաշվելու, հենց ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի Հարավային Կովկաս այցի ժամանակ, որին, ի դեպ, դա առանձնապես չմտահոգեց:
Միջնորդները մոռացել են նաև ադրբեջանական ստորաբաժանումների մշտական դիվերսիաների մասին Հայաստանի ու Արցախի հետ սահմանին: Մոռացել են նաև այն մասին, որ այդ ադրբեջանական սադրանքների արդյունքում մարդիկ են զոհվում, ընդ դրում ինչպես ՀՀ և Արցախի ԶՈւ զինծառայողներ, այնպես էլ ադրբեջանցի անհաջողակ դիվերսանտներ: Ընդ որում, սեփական բանակի «մարտական ոգին» չխարխլելու համար Բաքվում հորինում են այդ դիվերսանտների մահվան ամենաաներևակայելի պատճառներ. նրանք, ինչպես արդեն բազմիցս գրվել է, «պայթում են ականների վրա, խեղդվում են Կուրում, ՃՏՊ զոհ են դառնում, պատահաբար կամ միտումնավոր ինքնասպան են լինում»:
«Չեն նկատում» բանակցողները նաև հաղորդագրությունները Հայաստանի հետ սահմանին ադրբեջանցի դիպուկահարների տեղակայման մասին: Եվ այս ամենը դիպուկահարներին շփման գծից ետ քաշելու հորդորների լույսի ներքո:
Նման թողտվությունը Բաքվի հանցավոր գործողություններին մի տեսակ չի համապատասխանում ղարաբաղյան հակամարտությունը որքան հնարավոր է արագ ու խաղաղ լուծելու ձգտումների վերաբերյալ հայտարարություններին:
Դիվանագիտությո՞ւն է: Միայն թե միջնորդների այս դիվանագիտության համար Հայաստանն ու Արցախը վճարում են իրենց զավակների կյանքով:

19 Июнь 2012 - 13:51 AMT
18 июня в Париже состоялась очередная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова по карабахскому урегулированию. Подробности встречи, естественно, не разглашаются, лишь по итогам встречи сопредседатели Минской группы и министры выступили с совместным заявлением, в котором по сути ничего нового не было: опять обеспокоенность инцидентами на линии соприкосновения, призывы соблюдать перемирие и обещания и дальше прилагать усилия по разрешению конфликта.
В Степанакерте же, к примеру, полагают, что парижская встреча была подготовкой к очередной встрече президентов Армении и Азербайджана. Время покажет.
Буквально сразу же с совместным заявлением по урегулированию карабахского конфликта выступили и собравшиеся в мексиканском курорте Лос-Кабос на саммит G-20 президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции Владимир Путин, Барак Обама и Франсуа Олланд.
Это заявление – четвертое от разных президентов трех стран, тоже не отличилось свежестью идей или даже фраз. В двух словах: президенты призывали стороны ускорить согласование Основных принципов урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявили о недопустимости использования военной силы, о необходимости непременно мирного решения конфликта и снова пообещали продолжить свои усилия.
Но речь не об этом, так как эти заявления можно цитировать, даже не читая.
Как и следовало ожидать, ни непосредственно посредники, ни их президенты в своих заявлениях так и не решились или не захотели взглянуть правде в глаза и признать, кто тормозит весь переговорный процесс , кто просто игнорирует все призывы и предложения самих же посредников, кого абсолютно не волнуют всякие там установленные в Европе квоты на вооружение и какие-то там международные принципы. Видимо, какие-то свои интересы (только ли нефть?) заставляют сверхдержавы проглатывать столь наплевательское отношение Азербайджана к себе и благополучно в своих заявлениях забывать, что последние две недели Азербайджан постоянно нарушает режим перемирия, обстреливая не только военные позиции, но приграничные армянские села, а в селах – детсады, школы, больницы. Причем, обстреливал, уже не стесняясь, прямо во время визита на Южный Кавказ госсекретаря США Хиллари Клинтон, которая, к слову сказать, особо этим не озаботилась.
Также забыли посредники и о постоянных диверсиях азербайджанских подразделений на границе с Арменией и Арцахом. Забыли и том, что в результате этих азербайджанских провокаций гибнут люди, причем военнослужащие ВС Армении и Арцаха, так и азербайджанские диверсанты-неудачники. При этом, чтобы не подрывать “боевой дух” своей армии, в Баку придумывают самые разные причины гибели этих самых диверсантов, которые, как уже не раз писалось, “подрываются на минах, тонут в Куре, попадают в ДТП, случайно или специально стреляют в себя”.
“Не заметили” переговорщики и сообщения о дислокации азербайджанских снайперских групп на границе с Арменией. И это в свете призыва отвести снайперов с лини сопрокосновения.
Такое попустительство преступным действиям Баку как-то не вяжется с заявлениями о стремлении урегулировать карабахский конфликт как можно быстрее и как можно более мирно. Дипломатия? Только за эту дипломатию посредников Армения и Арцах расплачиваются жизнью своих ребят.