20 Հունիս 2012 - 10:14 AMT
Վարչապետ. Կառավարության ծրագրի հաջողությունը կախված է նրանից, թե կհաջողվի արդյոք խոշոր բիզնեսը բերել հավասար մրցակցային դաշտ
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հանդես գալով խորհրդարանում, պատասխանել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի հարցին, թե ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել կառավարությունը «ստվերային տնտեսության» դեմ պայքարելու համար: «Ցավոք, մեզ մոտ չի ստացվել Հայաստանի Հանրապետությունում ապահովել բիզնեսի համար հավասար պայմաններ: Դա գլխավոր խոչընդոտն է մեր տնտեսության զարգացման համար և այդ ռիսկով է պայմանավորված կառավարության ձախողումը կամ հաջողությունը»,-հայտարարել է վարչապետը:
«Եթե մենք չկարողանանք խոշոր բիզնեսը, որ մշտապես խախտում է մրցակցության կանոններն ու չարաշահում է իր գերիշխող դիրքը շուկայում, բերել հավասար մրցակցային դաշտ, կառավարության բոլոր ծրագրերը կձախողվեն»,-հավելել է նա:
Ըստ վարչապետի, «ստվերային տնտեսության» դեմ պայքարելու համար հարկավոր են օրենսդրական փոփոխություններ, բիզնեսի թափանցիկության ապահովում, խոշոր բիզնեսի կանխիկ շրջանառության նվազում:
«Կկարողանանք միասին քաղաքական կամք դրսևորել՝ կհասնանեք հաջողության, մենք հակված ենք դրան: Սա է մեր ծրագրի գաղափարախոսությունը»,-ասել է վարչապետը:
Վերջում վարչապետը հույս է հայտնել, որ կառավարությունը կկարողանա հաջողության հասնել ու ավելացնել հարկեր –ՀՆԱ հարաբերակցությունը:

20 Июнь 2012 - 09:34 AMT
Тигран Саркисян: Успех программ правительства зависит от того, удастся ли крупный бизнес привести в равное конкурентное поле
Премьер министр Армении Тигран Саркисян, выступая в парламенте РА, ответил на вопрос депутата от партии “Процветающая Армения” Вардана Осканяна о том, какие меры планирует предпринять правительство для борьбы с “теневой экономики”. “К сожалению, в республике Армения у нас не получается обеспечить справедливую и равную среду для бизнеса. Это главное препятствие для развития нашей экономики и этим риском обусловлена удача или провал правительства”,- заявил премьер.
“Если мы не сможем крупный бизнес, который регулярно нарушает законы конкуренции и злоупотребляет своим доминирующим положением на рынке, привести в равное конкурентное поле, все эти программы (правительства) провалятся”,- добавил он.
По словам премьера, для борьбы с “теневой экономикой” необходимы законодательные изменения, обеспечение прозрачного бизнеса, увеличение контроля гражданского общества и уменьшение наличного оборота крупного бизнеса. “Сможем проявить вместе с вами политическую волю – достигнем успеха, мы склонны к этому. На этой идеологии основана наша программа ”,- отметил премьер.
В заключении своей речи Тигран Саркисян выразил надежду, что правительству удастся достичь успеха и увеличить соотношение налогов к ВВП.