Խորհրդարանում ներկայացված կառավարության ծրագրի վերաբերյալ իր ելույթում ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը խիստ քննադատության ենթարկեց կառավարությանն ու դրա ղեկավարին: Զոհրաբյանի ելույթը պարզապես իրարանցում էր առաջացրել խորհրդարանական մեծամասնության շրջանում:
Զոհրաբյանի խոսքով` կառավարությունը խոստացել էր աղքատության տոկոսի նվազում, մինչդեռ 35,8 տոկոս աղքատություն ունենք: Նրա կարծիքով` արտագաղթը հասել է անհանգստացնող չափերի` օրական միջինը գրեթե 1 գյուղի բնակչության չափով մարդիկ են արտագաղթում:
«Կառավարությունը, որի քաղաքականությունը փաստորեն մնալու է նույնը, ձախողել է նախկին ծրագիրը: Հիմա այդ կառավարությունն այսօր գրեթե նույն կազմով, նույն վարչապետի գլխավորությամբ, նույն ծրագրով ու գաղափարախոսությամբ ակնկալում է վստահության քվե: Ես մեծ վերապահումներով եմ նոր կառավարություն և նոր ծրագիր բառերն օգտագործում»,- ասաց նա:
Զոհրաբյանի կարծիքով` ծրագրի առանցքում բացակայում են մեխանիզմները:
«Ինչպես կարելի է ձախողել նախկին ծրագիրը և այսօր խրոխտ կեցվածքով գալ կանգնել և կրկին վստահության քվե ակնկալել: Ինձ համար սա տնտեսագիտական նոր խոսք է, նոր գյուտ»,- նշեց Զոհրաբյանը` հավելելով, որ ֆինանսական ճգնաժամը դարձավ «փրկօղակ, որի վրա կարելի է բարդել ձախողումները»:
Զոհրաբյանի համոզմամբ` ինչ-որ մեկը պետք է պատասխան տա 14,5 տոկոս տնտեսական անկման համար: «Թե՞ կարելի է ոչնչի համար պատասխան չտալ, խրոխտ կերպով գալ, կանգնել ու ակնկալել վստահության քվե: Լրջագույն առաջընթացի համար անհրաժեշտ են լրջագույն փոփոխություններ»,- ասաց նա:

20 Июнь 2012 - 14:58 AMT
В своем выступлении относительно программы правительства, представленной в парламенте Армении, секретарь фракции ППА Наира Зограбян подвергла жесткой критике правительство Армении и главу правительства. Выступление Зограбян произвело ажиотаж среди парламентского большинства.
По словам Зограбян, правительство обещало снижение уровня бедности, в то время, как в настоящее время уровень бедности составляет 35,8%.
По ее мнению, эмиграция достигла угрожающих размеров, ежедневно Армению покидают по 400 человек, что по численности равнозначно одному маленькому селу.
“Правительство, политика которого, фактически, останется прежней, провалило предыдущую программу. Сейчас это правительство почти в том же составе и под руководством того же премьера, с той же программой и идеологией претендует на доверие общественности и парламентариев”, – сказала она.
Зограбян утверждает, что в программе правительства отсутствует центральный механизм.
“Как можно провалить прежнюю программу и сегодня уверенно прийти сюда вновь, надеясь на доверие граждан. Для меня это новое слово в экономике, инновациях”, – отметила Наира Зограбян, добавив, что финансовый кризис стал “спасительным звеном, на которое можно свалить все неудачи”.
Наира Зограбян уверена, что кто-то обязательно ответит за 14,5%-ый спад экономики. “Или можно ни за что не отвечать? Для серьезного прогресса необходимы серьезные перемены”, – сказала она.
Наира Зограбян также сообщила, что ППА единогласно проголосует против данной программы правительства.