Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը մեկնաբանել է «Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի մեղադրանքները, թե կառավարությունն իր պարտավորությունները կատարել է երկրի պետպարտքի կտրուկ ավելացման հաշվին: Նրա խոսքով` դրանում կառավարությանը մեղադրելը սխալ է, և ինքը կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Եվրասիական զարգացման բանկի զեկույցին, որում նշվում էր, որ 2011թ. ԱՊՀ-ում խթանող տնտեսական քաղաքականություն է վարել միայն Հայաստանը:
«2009-2011թթ. մենք ակնհայտ խթանող քաղաքականություն ենք վարել, ուստի բյուջեի պակասուրդը մեծ էր: Եվ իրականացնում էինք այն պարտքի հաշվին, քանի որ խթանող քաղաքականությունն անհնար է իրականացնել այլ միջոցների օգնությամբ, եթե, իհարկե, դու նավթարդյունահանող երկիր չես և չունես խոշոր պահեստային ֆոնդեր նավթի կամ որևէ այլ բանի հաշվին: Ակնհայտ է, որ չի կարելի միաժամանակ պարտքը պահել նախկին մակարդակում և դրա հետ մեկտեղ խթանող հակացիկլիկ քաղաքականություն իրականացնել»,- հայտնել է նախարարը լրագրողներին:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք կառավարության նոր ծրագիրը խթանող է կամ ոչ, ապա, ֆինանսների նախարարի խոսքով, դա հաշվարկների և թվերի հարց է, այլ ոչ թե մեկնաբանելու, իսկ Վարդան Օսկանյանի քննադատությունը թերություններ ունի: «Միշտ կարելի է ասել, որ կանխատեսումները սխալական էին, կառավարությունը լավը չէ: Դրանք բոլորը գնահատականներ են»,- նկատել է Գաբրիելյանը:
Օսկանյանի կշտամբանքներին ծրագրում կոնկրետ թվերի և խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի մեկնարկի ժամկետների բացակայության առնչությամբ Գաբրիելյանը հայտնել է, որ «եթե դրանք բոլորը ներկայացվեն, ապա դա կլինի բազմահատոր աշխատություն, ինչպիսին ԽՍՀՄ Պետծրագիրն էր»:

Министр финансов Армении Ваче Габриелян прокомментировал обвинения депутата парламентской фракции “Процветающая Армения” Вардана Осканяна в том, что правительство выполнило свои обязательства за счет резкого увеличения госдолга страны.
Габриелян отметил, что обвинять в этом правительство неправильно, и призвал обратить внимание на доклад Евразийского банка развития, в котором было отмечено, что стимулирующую экономическую политику в СНГ в 2011 году осуществляла только Армения.
“В 2009-2011 годах мы проводили очевидную стимулирующую политику, потому дефицит бюджета был большой. И осуществляли ее за счет долга, так как стимулирующую политику невозможно осуществлять с помощью других средств, если ты не являешься нефтедобывающей страной и не обладаешь крупными резервными фондами за счет нефти или чего-то другого. Очевидно, что нельзя одновременно держать долг на прежнем уровне и осуществлять при этом стимулирующую антициклическую политику”, – заявил министр журналистам.
Касательно того, стимулирующая или нет новая программа правительства, по словам министра финансов, это вопрос расчетов и цифр, а не комментария. Габриелян считает, что критика Вардана Осканяна имеет недостатки.
“Всегда можно сказать, что прогнозы были ошибочные, правительство нехорошее. Это все оценки”, – заметил Габриелян.
На упреки Осканяна относительно отсутствия конкретных цифр в программе и дат начала крупных инфраструктурных проектов, Габриелян заявил, что “если все их представить, то это будет многотомное сочинение, наподобие Госплана СССР”.