«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) երիտասարդական թևի ղեկավար, պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը բավական չի համարում կառավարության կողմից երիտասարդությանը հատկացվող ուշադրությունը: Նա հիշեցրել է, որ երիտասարդությունը հասարակության ամենախոշոր և գործունյա սոցիալական շերտերից մեկն է, որը, համաձայն Ազգային երիտասարդական զեկույի, կազմում է բնակչության ավելի քան 25 տոկոսը: «Եվ (կառավարության) մոտ 40 էջանոց ծրագրում դա արտահայտվում է 8 տողով»,- հայտնել է Էնֆիաջյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին` մեկնաբանելով խորհրդարանում իր այսօրվա քննադատությունը երիտասարդության ոլորտում կառավարության ծրագրի վերաբերյալ:
Նա, մասնավորապես, ուշադրություն է դարձրել, որ կառավարության ծրագրում նշվում է, թե երիտասարդության ոլորտում պետք է մշակութային, սպորտային, սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական ծրագրեր իրականացվեն, և դրա համար պետք է երաշխիքներ լինեն: «Եվ ես դիմեցի վարչապետին հարցով` ի՞նչ երաշխիքներ են դրանք»,- նշել է պատգամավորը:
Էնֆիաջյանն անդրադարձել է նաև կառավարության ծրագրում հիշատակված երիտասարդ ընտանիքների համար հասանելի բնակարանի ծրագրին: «Մեր իրականության մեջ այն այդքան էլ հասանելի չէ: Եվ դա արդեն ոչ թե հարց էր, այլ ոչ մեծ հայտարարություն: Դա պետք է համապատասխանի իրականությանը, որպեսզի մենք բնակարանը հասանելի անվանենք, երբ այն իսկապես հասանելի է»,- հայտնել է նա:
Կառավարության բացթողումներից ԲՀԿ ներկայացուցիչը նշել է նաև երիտասարդության ոլորտում կառավարության կողմից լավ նախաձեռնության` Cragrer.am ծրագրի անհաջողությունը, որն արդեն գրեթե երկու տարի չի աշխատում:
Էնֆիաջյանը նկատել է, որ խորհրդարանում անհրաժեշտ է ոչ միայն խնդիրներ բարձրացնել, այլև հանդես գալ առաջարկներով:
Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ անգամ առկա միջոցներով կարելի է երիտասարդության ոլորտում մի շարք ծրագրեր իրականացնել: «Պետք է պարզապես հետևողական լինել: Ես չեմ ասում, որ բոլոր խնդիրները կարելի է լուծել արդեն վաղը, բայց արդեն ունեցած ռեսուրսներով կարող ենք տեսանելի առաջընթացի հասնել, այլ ոչ թե չիրականացնել նախատեսված ծրագրերն ու հետո միջոցները բյուջե վերադարձնել»,- նկատել է պատգամավորը:

Депутат, руководитель молодежного крыла партии “Процветающая Армения” (ППА) Ваге Энфиаджян считает недостаточным внимание, уделяемое молодежи со стороны правительства.
Он напомнил, что молодежь является одним из самых крупных и деятельных социальных слоев общества, который, согласно Национальному молодежному докладу, составляет более 25% населения.
“В приблизительно 40-страничной программе (правительства) это отражается 8-ю строками”,- заявил Энфиаджян корреспонденту PanARMENIAN.Net, комментируя свою сегодняшнюю критику в парламенте программы правительства в молодежной сфере.
Он, в частности обратил внимание на то, что в программе правительства указано, что в сфере молодежи должны осуществляться культурные, спортивные, социально-экономические и политические программы, и для этого должны быть гарантии. “Я и обратился с вопросом к премьер-министру – какие это гарантии?”, – отметил депутат.
Энфиаджян также затронул упомянутую в программе правительства тему доступного жилья для молодых семей.
“В нашей реальности оно не такое уж доступное. И это было уже не вопросом, а скорее небольшим заявлением. Если жилье называется доступным, значит оно должно быть таковым. И кто эта молодежь, которая решила принять участие в программе? Пусть все это будет прозрачно. Я не говорю, что это держится в тайне, но пусть будет прозрачно ”,- заявил он.
Из упущений правительства представитель ППА также отметил хорошую, но неудавшуюся, инициативу со стороны правительства в сфере молодежи – программу Cragrer.am, которая уже почти два года не работает.
Энфиаджян отметил, что в парламенте необходимо не только поднимать проблемы, но и выступать с предложениями. В этой связи он подчеркнул, что даже с имеющимися средствами можно осуществить немало программ в сфере молодежи.
“Надо просто быть последовательными. Я не говорю, что все проблемы можно решить уже завтра, но с имеющимися ресурсами можно иметь видимый прогресс”, – отметил депутат, пояснив, что часто запланированные программы не осуществляются, и выделенные на них средства возвращаются в бюджет.
Он также отметил, что несколько лет назад в молодежной сфере государством осуществлялась конкретная деятельность, в результате получалось очень хорошее взаимодействие с общественными организациями.