20 Հունիս 2012 - 18:13 AMT
Այսօր Հայաստանի Ազգային ժողովում ներկայացվեց կառավարության ծրագիրը: Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը զեկուցեց կառավարության անցյալ տարիների գործունեության մասին, ինչպես նաև պատգամավորներին պատմեց մոտակա 5 տարվա ծրագրի մասին: Իսկ մինչ այդ Հայ ազգային կոնգրեսի, ՀՅ Դաշնակցության և «Ժառանգության» խորհրդարանական խմբակցությունները հայտարարեցին, որ ընդդիմություն են, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանի» խորհրդարանական խմբակցությունը ձեռնպահ մնաց նման հայտարարությունից:
Սակայն ամենահետաքրքիրը սկսվեց այն ժամանակ, երբ պատգամավորները հնարավորություն ստացան իրենց հարցերն ուղղել վարչապետին և հանդես գալ հայտարարություններով: Եվ այստեղ պարզվեց, որ երբևէ կոալիցիոն ԲՀԿ-ն, որը վերջին տարիներին ինքնին իշխանություն էր և պատասխանատվություն էր կրում իրադրության համար երկրում, մտադիր է «դառնալ ավելի կաթոլիկ, քան Հռոմի պապը» և անգամ ՀԱԿ-ի հետ մրցել ընդդիմադիր լինելու և նույնիսկ իր հարցերի ու հայտարարությունների կտրուկության մեջ:
Սկիզբը դրեց նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը, որը դեռևս նախընտրական քարոզչության ժամանակ բացահայտ դիմակայության մեջ մտավ գործող իշխանությունների հետ ի դեմս ՀՀԿ-ի: Օսկանյանը կառավարությանը հիշեցրեց նաև նրա լավատեսական բյուջեն համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի նախաշեմին և ճգնաժամի ժամանակ տնտեսության 14%-անոց անկումը, որն ԱՊՀ-ում զիջեց միայն Ուկրաինային, և աղքատության աճին մինչև 35%: Նա հեգնանքով Տիգրան Սարգսյանին առաջարկել է պատասխանել այն հարցին, թե ինչպիսին պետք է լիներ անկումը տնտեսության մեջ, եթե «հաջող գործողությունների արդյունքում անկումը կազմել է 14 տոկոս»: Տիգրան Սարգսյանն արդարանալու համար նշել է, որ 14 տոկոս անկումից 10,5 տոկոսը բաժին էր ընկնում շինարարությանը, ևս 2,8 տոկոս կազմեցին անուղղակի հարկերը, իսկ այլ ոլորտներում անկումն այդքան մեծ չի եղել:
Սակայն դրանով ԲՀԿ գրոհը չավարտվեց, և գործի անցավ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, որը կոշտ քննադատության ենթարկեց Հայաստանի կառավարությանն ու կառավարության ղեկավարին: Հարկ է նշել, որ Զոհրաբյանի ելույթն իսկական ֆուրոր առաջացրեց: «Կառավարությունը, որի քաղաքականությունը փաստորեն մնալու է նույնը, ձախողել է նախկին ծրագիրըզ: Հիմա այդ կառավարությունն այսօր գրեթե նույն կազմով, նույն վարչապետի գլխավորությամբ, նույն ծրագրով ու գաղափարախոսությամբ ակնկալում է վստահության քվե: Ես մեծ վերապահումներով եմ նոր կառավարություն և նոր ծրագիր բառերն օգտագործում»,- ասաց նա: Զոհրաբյանի կարծիքով` ծրագրի առանցքում բացակայում են մեխանիզմները: «Ինչպես կարելի է ձախողել նախկին ծրագիրը և այսօր խրոխտ կեցվածքով գալ կանգնել և կրկին վստահության քվե ակնկալել: Ինձ համար սա տնտեսագիտական նոր խոսք է, նոր գյուտ»,- նշեց Զոհրաբյանը` հավելելով, որ ֆինանսական ճգնաժամը դարձավ «փրկօղակ, որի վրա կարելի է բարդել ձախողումները» (ըստ երույթին, ԲՀԿ պատգամավորը մոռացել է իր կուսակցության մասնակցությունը նախորդ կառավարությանը):
Զոհրաբյանի համոզմամբ` ինչ-որ մեկը պետք է պատասխան տա 14,5 տոկոս տնտեսական անկման համար: «Թե՞ կարելի է ոչնչի համար պատասխան չտալ, խրոխտ կերպով գալ, կանգնել ու ակնկալել վստահության քվե: Լրջագույն առաջընթացի համար անհրաժեշտ են լրջագույն փոփոխություններ»,- ասաց նա:
Նաիրա Զոհրաբյանը նաև տեղեկացրերց, որ կառավարության այս ծրագրին ԲՀԿ-ն միաձայն դեմ կքվեարկի:
Կուսակցությունում իր գործընկերոջ վառ ելույթը օժանդակեց կրկին Վարդան Օսկանյանը, որը կառավարությանը հիշեցրեց նախորդ կառավարության (2003-2007) տարիներին հայկական տնտեսության աճի միջին տեպմերի մասին` 13%: «Ձեր կառավարության թերությունն այն է, որ դուք չեք ընդունում ձեր սխալները: Այդպես է եղել վերջին տարիներին, դա արտահայտվեց նաև այսօր»,- հայտարարել է նա:
Ըստ Օսկանյանի, այն, ինչ կառավարությունը ներկայացնում է խորհրդարանում և այն, ինչ կատարվում է իրականում, բոլորովին չեն համընկնում: Նա նշել է, որ կառավարության պնդումը, թե վերականգնվել է ՀՆԱ մինչճգնաժամային մակարդակը, ճշմարտացի միայն նոմինալի առումով: Ւսկ եթե հաշվի առնենք գնաճն ու տնտեսության աճի ներկայիս տեմպերը, ապա մինչճգնաժամային մակարդակը հասանելի կլինի միայն 2014թ.: Օսկանյանը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ կառավարությունը, որը հպարտանում է, որ ոչ մի սոցիալական ծրագիր չի կրճտավել, արել է դա պետության արտաքին պարտքի ավելացման դիմաց՝ ՀՆԱ 17 տոկոսից այն հասցնելով 45 տոկոսի:
Օսկանյանը գտնում է, որ կառավարության ծրագիրը չի կարող 7-տոկոսանոց տնտեսական աճ ապահովել անկախ Եվրոպայում տիրող իրավիճակից: Նա նաև հեգնանքով նշել է, որ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները գոհ են ՀՀ կառավարության աշխատանքից: «Նրանք գոհ են ձեզանից, քանի որ դուք անում եք այն ամենն, ինչ նրանք ցանկանում են»,-ասաց նա:
Այժմ մնում է միայն սպասել վաղվան և կառավարության ծրագրի վերաբերյալ քվեարկությանը խորհրդարանում: Բնական է, որ խորհրդարանում ՀՀԿ – «Օրինաց երկիր» կոալիցիայի ճնշող մեծամասնության շնորհիվ ծրագիրը կընդունվի: Սակայն հետաքրքիր է մեկ այլ բան` արդյո՞ք ԲՀԿ-ից բոլոր պատգամավորները կօժանդակեն Նաիրա Զոհրաբյանի և Վարդան Օսկանյանի ընդդիմադիր պոռթկմանը:
Առայժմ պարզ է մի բան. ՀՀԿ և ԲՀԿ միջև դիմակայությունը շարունակում է թափ հավաքել, և եթե կողմերը չպայմանավորվեն, ապա հակամարտությունն իր գագաթնակետին կհասնի 2013թ. նախագահական ընտրությունների նախաշեմին:

Сегодня в Национальном собрании Армении была представлена программа правительства. Премьер-министр Армении Тигран Саркисян отчитался о деятельности правительства за предыдущие годы, а также рассказал депутатам о программе на ближайшие 5 лет. А перед этим парламентские фракции Армянского национального конгресса, АРФ Дашнакцутюн и “Наследия” объявили о том, что будут оппозиционными, а вторая по численности фракция парламента “Процветающая Армения” воздержалась от этого.
Однако самое интересное началось тогда, когда депутаты получили возможность задать премьеру свои вопросы и выступить с заявлениями. И тут выяснилось, что некогда коалиционная ППА, которая последние годы сама являлась властью и несла ответственность за ситуацию в стране, намерена стать большим католиком, чем сам папа римский, и посоревноваться в оппозиционности и резкости своих вопросов и заявлений даже с АНК.
Начало положил экс-глава МИД Вардан Осканян, который еще во время предвыборного этапа вошел в открытую конфронтацию с действующими властями в лице РПА. Осканян напомнил правительству и его оптимистичный бюджет в преддверии мирового финансово-экономического кризиса, и 14 % спад экономики во время кризиса, уступающий в СНГ лишь Украине, и рост бедности до 35 %. Он с иронией предложил Тиграну Саркисяну ответить на вопрос, насколько бы превысил спад в экономике зафиксированные 14 %, если бы правительство не действовало так “хорошо”, как об этом заверял депутатов премьер.
Тигран Саркисян в свое оправдание сослался на серьезный крен в экономике Армении в сторону строительства в докризисный этап, между делом бросив камень в огород предыдущего правительства, заметив, что из 14% спада 10,5% пришлось на строительство.
Однако на этом наступление ППА не прекратилось, и в дело вступила секретарь фракции Наира Зограбян, которая подвергла жесткой критике правительство Армении и главу правительства. Следует отметить, что выступление Зограбян произвело настоящий фурор. “Правительство, политика которого, фактически, останется прежней, провалило предыдущую программу. Сейчас это правительство почти в том же составе и под руководством того же премьера, с той же программой и идеологией претендует на доверие общественности и парламентариев. Как можно провалить прежнюю программу и сегодня уверенно прийти сюда вновь, надеясь на доверие граждан. Для меня это новое слово в экономике, инновациях ”, – сказала она (видать, депутат от ППА забыла участие своей партии в прошлом правительстве).
Наира Зограбян добавила, что уверена, что кто-то обязательно должен ответить за 14,5%-ый спад экономики. “Или можно ни за что не отвечать? Для серьезного прогресса необходимы серьезные перемены”, – заметила она.
Секретарь фракции также сообщила, что ППА единогласно проголосует против данной программы правительства.
Яркое выступление своего товарища по партии поддержал вновь Вардан Осканян, который напомнил правительству, о средних темпах роста армянской экономики в годы предыдущего правительства (2003-2007) – 13%. “Недостатком вашего правительства всегда было то, что вы никогда не признавали своих ошибок. Это было на протяжении последних лет, и это проявилось сегодня”, – заявил он.
По словам Осканяна, то, что представляет в парламенте правительство и то, что происходит в реальности в стране – совершенно не совпадает друг с другом. Он отметил, что утверждение правительства о том, что восстановлен докризисный уровень ВВП, верно лишь, если говорить о номинале. Если же брать в расчет инфляцию и нынешние темпы роста экономики, то докризисный уровень будет достигнут лишь в 2014 году. Осканян также обратил внимание на то, что правительство, гордящееся тем, что ни одна социальная программа не была сокращена, сделало это за счет увеличения внешнего долга государства, увеличивая его с 17% ВВП до 45%.
Депутат от ППА также обратился к предусмотренному программой правительства экономическому росту, выразив сомнения в его осуществлении. “Это программа не сможет обеспечить 7 %-ый рост вне зависимости от ситуации в Европе”, – подчеркнул он.
Осканян также с иронией отметил, что международные финансовые организации довольны деятельностью правительства Армении во главе с Тиграном Саркисяном. “Они довольны вами, так как вы выполняете все, чего они хотят”, – заявил он.
Теперь остается лишь ждать завтрашнего дня и голосования в парламенте по программе правительства. Естественно, что благодаря подавляющему большинству в парламенте коалиции РПА- “Оринац еркир”, программа будет принята. Однако интересно другое -поддержат ли все депутаты от ППА оппозиционный порыв Наиры Зограбян и Вардана Осканяна?
Ясно пока лишь одно – начавшаяся в предвыборной период конфронтация между РПА и ППА продолжает набирать обороты, и если стороны не договорятся, то конфликт достигнет своего апогея в канун президентских выборов 2013 года.