21 June 2012 - 13:55 AMT
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը հունիսի 15-16-ին այցելել է Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ շրջան, որը երկրի առաջնային կարևորության շրջաններից մեկն է` տնտեսական եւ քաղաքական ներուժի տեսանկյունից։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից` այցի ընթացքում դեսպանն առանձնազրույցներ է ունեցել շրջանային խորհրդի նախագահի, Լիոնի փոխքաղաքապետի, Վիլյորբանի եւ Դեսինի քաղաքապետերի, տեղի պատգամավորների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ։
Ռոն Ալպի շրջանային խորհրդի նախագահ Ժան-Ժակ Քեյրանի հետ քննարկվել են Հայաստանի համայնքների ասոցիացիայի եւ Ռոն-Ալպ շրջանի միջև ստորագրված համագործակցության կոնվենցիայի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների արդյունքներն ու առաջիկա անելիքները:
Հայ համայնքային կառույցների ղեկավարների եւ Լիոնի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ Վիգեն Չիտեչյանն այցելել է նաև Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր` ծաղկեպսակ զետեղելու եւ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի նահատակներին։
Նույն օրը դեսպանն առանձին հանդիպումներ է ունեցել տեղի հայկական կառույցների ղեկավարների հետ` քննարկելու վերջիններիս կողմից Հայաստանի հետ իրականացվող ծրագրերը։

21 June 2012 - 14:11 AMT
Посол РА во Франции Виген Читечян 15-16 июня посетил регион Рона-Альпы во Франции, являющийся одним из важнейших регионов страны как по экономическому, так и политическому потенциалу.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе МИД РА, в ходе визита посол встретился с председателем регионального совета, вице-мэром Лиона, мэрами Виллербана и Десина-Шарпье, с местными депутатами, а также с представителями органов местного самоуправления.
С председателем регионального совета Рона-Альп Жан-Жаком Кейраном посол Армении обсудил итоги работы и предстоящие планы, реализуемые в рамках конвенции, подписанной между Ассоциацией общин Армении и регионом Рона-Альпы.
Виген Читечян в сопровождении руководителей армянских структур и городских властей Лиона посетил Мемориал, посвященный памяти жертв Геноцида армян, возложили венок и воздали дань уважения жертвам Геноцида.