ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Լիբանանի հայ համայնքի օրերը Հայաստանում» ծրագրի կապակցությամբ, Երևանի պատմության թանգարանի ցուցասրահում բացվեց լիբանանահայ տաղանդաշատ քանդակագործ Զավեն Խտըշյանի քանդակների անհատական ցուցահանդեսը:
Արարողությանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վանո Վարդանյանը, Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, անվանի քանդակագործներ, ճարտարապետներ, պաշտոնատար անձինք:
Ներկաներին ողջունեց և ցուցահանդեսի բացումն ազդարարեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Զավեն Խտըշյան անունը շատ հայտնի է Մերձավոր Արևելքում, Ֆրանսիայում, հայ համայնքներում, սակայն նա առաջին անգամ է Հայաստանում և հանդես է գալիս ցուցադրությամբ»,-նշեց Հակոբյանը: Հակոբյանը Զավեն Խտըշյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով` կերպարվեստի, գեղանկարչության, քանդակագործության, գծագրության արվեստը տարածելու, այդ ոլորտում ստեղծագործական հաջողություններ ունենալու, Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, ինչպես նաև իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության զարգացման գործում ներդրում ունենալու համար:
Զավեն Խտըշյանը ծնվել է 1932թ., Բեյրութում: Մասնագիտական կրթությունը ստացել է Բեյրութի Գեղարվեստների ակադեմիայում և Փարիզի Ազգային բարձրագույն արվեստների դպրոցում: Նրա հեղինակած գործերից են Հայոց ցեղասպանության առաջին հուշակոթողը` Լիբանանում, Գարեգին Նժդեհի և Լիբանանի մեծագույն մտավորական Ժըպրան Խալիլ Ժըպրանի կիսանդրիները, Լիսաբոնի 5 նահատակների հուշարձանը Բեյրութում:
Զավեն Խտըշյանը ճարտարագիտության դասավանդման նոր ծրագրի հեղինակն է: 1976թ. Ֆրանսիայի հանրահայտ Larousse հրատարակչությունը լույս է ընծայել L’art et le monde moderne` «Արվեստը և արդի աշխարհը» հանրագիտարանը, ուր աշխարհի մեծագույն արվեստագետների կողքին հիշատակված է Զավեն Խտըշյանի անունը:
2012թ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի հայրապետական կոնդակով Զավեն Խտըշյանը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով, հայտնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:

22 Июнь 2012 - 09:10 AMT
В рамках программы “Дни армянской диаспоры Ливана” Министерства диаспоры РА в ереванском Музее истории открылась персональная выставка работ ливанского скульптора армянского происхождения Завена Хтшяна.
На церемонии присутствовали вице-мэр Еревана Вано Варданян, посол Армении в Ливане Ашот Кочарян, известные скульпторы, архитекторы, должностные лица.
Присутствующих поприветствовала и объявила открытие выставки министр диаспоры РА Грануш Акопян.
“Завен Хтшян достаточно известный скульптор, его имя хорошо известно на Ближнем Востоке, во Франции, в армянской диаспоре, однако, он впервые посещает Армению и выступает с показом своих работ”, – отметила Грануш Акопян. Она наградила Завена Хтшяна медалью “Аршил Горки” Министерства диаспоры РА за распространение искусства живописи, скульптуры, графики в армянской диаспоре, за творческие успехи в данной области, а также за вклад в развитие сотрудничества между Арменией и диаспорой.
Завен Хтшян родился в 1932 году в Бейруте. В 1949-1952 гг. Учился в Академии художеств Бейрута. В 1958 году окончил Национальную высшую школу искусства в Париже.
Он является автором мемориала жертвам Геноцида армян в Ливане, бюсту известного ливанского писателя и философа Джебрана Халила Джебрана, бюсту Гарегина Нжде и др.
Завен Хтшян также является автором новой программы преподавания.
В 1976 году в известном французском издательстве “Larousse” вышла в свет энциклопедия “L’art et le monde moderne” (“Искусство и современный мир”), где наряду с великими деятелями мирового искусства было упомянуто и имя Завена Хтшяна.
В 2012 году Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый наградил Завена Хтшяна орденом “Св. Месроп Маштоц”, сообщают в Министерстве диаспоры РА.