Երևանի և Մարսելի միջև ստորագրված բարեկամության և համագործակցության համաձայնագրի 20 ամյակի կապակցությամբ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Մարսել քաղաք: Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, այցի առաջին օրը` հունիսի 21–ին, Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է իր գործընկերոջ` Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի հետ:
Ողջունելով Երևանի քաղաքապետին և նրան ուղեցկող պատվիրակության անդամներին, Ժան-Կլոդ Գոդենը նշել է, որ երկու քաղաքների միջև ձևավորված բարեկամության ակուքները շատ ավելի խորը արմատներ ունեն, քան անցած 20 տարիները: Երևանի և Մարսելի համագործակցությունը դիտարկելով հայ-ֆրանսիական ներկայիս ամուր և ջերմ հարաբերությունների համապատկերում, Մարսելի քաղաքապետն ընդգծել է, որ երկու քաղաքների համագործակցությունը այդ տեսանկյունից ևս պետք է լինի համարժեք և համակողմանիորեն ընդգրկուն:
Շնորհակալություն հայտնելով պաշտոնական հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնակի կարևորել է Մարսելի քաղաքապետի կողմից Հայաստանին և հայությանն առնչվող հարցերի նկատմամբ մշտապես ցուցաբերվող գործնական հետաքրքրությունը:
Անդրադառնալով Երևանի և Մարսելի համագործակցության ուղղություններին ու համատեղ իրականացվող ծրագրերին, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ երկու քաղաքների միջև գործակցության առկա ներուժին և զարգացման հեռանկարներին համահունչ՝ ցանկալի է վերանայել համագործակցության համաձայնագիրը. «Այդպիսով մենք կհստակեցնենք փոխգործակցության առաջնահերթություններն ու վստահաբար կապահովենք երկուստեք փոխշահավետ արդյունքներ»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը` առաջարկելով ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք կուսումնասիրեն համագործակցության բոլոր առաջարկները:
Երևանի քաղաքապետը Ժան-Կլոդ Գոդենին առաջարկել է նաև Մարսելի քաղաքապետարանի աջակցությամբ ֆրանսիացի գործարարներին ներկայացնել Երևանի ներդրումային դաշտը և առաջարկել նրանց փոխշահավետ ներդրումային ծրագրեր իրականացնել Երևանում։
Նույն օրը Երևանի քաղաքապետը հանդիպում է ունեցել ֆրանս–հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատի և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացնելով Երևանում ներդրումային հնարավորություններն ու բարենպաստ միջավայրը, Տարոն Մարգարյանը նշել է. «Երևանի քաղաքապետարանը որդեգրել է շատ կարևոր մի սկզբունք, ըստ որի մենք բաց ու պատրաստակամ ենք քննարկել ցանկացած առաջարկ, որը կնպաստի Երևանի զարգացմանը: Հաշվի առնելով, որ Երևանի և Մարսելի փոխգործակցությունը զարգացման ու ընդլայնման բավականաչափ ներուժ ունի, վստահ եմ, որ դուք էլ ավելի ակտիվ մասնակցություն կարող եք ունենալ Երևանի զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերում»,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Հանդիպմանը ներկա ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի որդու` Պատրիկ Մալաքյանի հետ զրույցի ընթացքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է նաև, որ ներկայում քննարկվում է Երևանում մեծ կինոռեժիսորի անունով փողոց անվանակոչելու հարցը: Իր և ողջ ընտանիքի անունից շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետին նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու համար, Պատրիկ Մալաքյանը նշել է, որ դա իսկապես մեծ պատիվ է իրենց համար և վստահեցրել է, որ իր հնարավորության սահմաններում աջակցել Երևանում իրականացվող ծրագրերին։

22 June 2012 - 16:25 AMT
В связи с 20-летием подписания соглашения о дружбе и сотрудничестве между Ереваном и Марселем армянская делегация во главе с мэром Еревана Тароном Маркаряном посетила французский город Марсель.
В пресс-службе мэрии Еревана сообщают, что в первый день визита – 21 июня Тарон Маркарян встретился со своим коллегой, мэром Марселя Жаном-Клодом Годеном.
Поприветствовав мэра Еревана и сопровождающую его делегацию, Жан-Клод Годен отметил, что сотрудничество между двумя городами должно быть созвучно нынешнему уровню армяно-французских отношений и стать более многогранным.
“Мы, действительно высоко оцениваем дружественные связи и сотрудничество между Ереваном и Марселем и продолжим предпринимать шаги для их дальнейшего укрепления и во имя новых достижений”, – сказал Жан-Клод Годен.
Тарон Маркарян, отметив, что Марсель играет значимую роль в расширении и укреплении армяно-французских отношений, подчеркнул, что этот город поистине стал второй родиной для армян, чудом спасшихся от Геноцида.
Коснувшись направлений сотрудничества и совместно реализованных программ, мэр Еревана подчеркнул необходимость пересмотра соглашений о сотрудничестве.
“Тем самым мы уточним приоритеты и обеспечим взаимовыгодные результаты”, – сказал мэр Тарон Маркарян, предложив создать рабочие группы, которые рассмотрят все предложения о сотрудничестве.
Тарон Маркарян также предложил при содействии мэрии Марселя представить французским предпринимателям инвестиционное поле Еревана и тем самым стимулировать реализацию ими инвестиционных программ в армянской столице.
В тот же день мэр Еревана встретился и с представителями франко-армянской торгово-промышленной палаты и бизнес-кругов. Представив инвестиционные возможности Еревана и благоприятную бизнес-среду, Тарон Маркарян отметил: “Мэрия Еревана руководствуется одним принципом – мы открыты и готовы обсуждать любое предложение, которое способствовало бы развитию Еревана. Учитывая, что сотрудничество двух городов имеет достаточный потенциал, уверен, что вы можете более активно участвовать в инвестиционных программах, направленных на развитие Еревана”.
В ходе беседы с присутствовавшим на этой встрече сыном известного кинорежиссера Анри Верноя Патриком Малакяном, Тарон Маркарян сообщил ему, что обсуждается вопрос о присвоении одной из ереванских улиц именем его отца.
Патрик Малакян, выразив признательность мэру Еревана от себя и от имени своей семьи, сказал, что это большая честь для него. Он выразил готовность содействовать реализуемым в Ереване программам.