Ռուսաստանը ճնշում է գործադրում Ադրբեջանի հանդեպ այդ երկրի ազգային փոքրամասնություններին աջակցելով, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը: Նրա կարծիքով, դրա ապացույցն այն է, որ հունիսի 18-ին Մոսկվայում, «Պրեզիդենտ-հոթելում» անցկացվել է իր չափերով աննախադեպ գիտաժողով, որը վերաբերում էր լեզգի և ավար ժողովրդների խնդիրներին, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի սահմանին:
Քաղաքագետի խոսքով, «Պրեզիդենտ-հոթել» հյուրանոցում ոչինչ պատահաբար չի կազմակերպվում: Նա նաև հատուկ նշեց, որ երեկ` հունիսի 21-ին առևանգվել է «Թալիշի ձայնը» թերթի գլխավոր խմբագիր Գիլալ Մամեդովը:
Նույն ճակատագրին էր արժանացել նաև նախկին խմբագիրը` Նովրուալի Մամեդովը, որին ձեռբակալել են և 2.5 տարի անց սպանել բանտում: Նույն ճակատագրին են արժանացել նաև նրա երկու որդիները, իսկ կնոջ ունեցվածքը բռնագրավվել է:

Россия оказывает давление на Азербайджан, поддерживая национальные меньшинства этой страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Левон Мелик-Шахназарян. По его словам, об этом свидетельствует проведение 18 июня в «Президент-Отеле» в Москве беспрецедентной по своему масштабу конференции, посвященной проблемам лезгин и аваров, которые оказались на границе Азербайджана и России. Как отметил Левон Мелик-Шахназарян, в «Президент-Отеле» ничего просто так не организовывается. При этом он подчеркнул, что 21 июня в Азербайджане был похищен, а после официально задержан главный редактор газеты “Голос талыша” Хилал Мамедов.
В июне 2008 года предыдущий главный редактор газеты “Голос талыша” Новрузали Мамедов также арестован был приговорен к 10 годам лишения свободы за государственную измену. Через 2.5 года он был убит в тюрьме. Также были арестованы два его сына, а все имущество жены было конфисковано.