25 Հունիս 2012 - 13:14 AMT
Նորայր Յոլչյան. Հայկական բանակում անհնար է մի դեպք, որ զինվորը լինի սոված, առանց համազգեստի կամ անլվա
Հայկական բանակում անհնար է մի դեպք, որ զինվորը լինի սոված, առանց համազգեստի կամ անլվա, վստահեցրել է լրագրողներին ՀՀ Զինված ուժերի թիկունքի վարչության իրային ծառայության պետ Նորայր Յոլչյանը: «Այդ ամենը մեր կողմից ամենօրյա հսկողության տակ է գտնվում… Ցանկացած ոլորտում կարող են բացթողումներ լինել, բայց մենք ամեն օր աշխատում և պայքարում ենք դրա դեմ»,- հայտնել է նա Հայաստանի Զինված ուժերի թիկունքի ստեղծման 20-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
Յոլչյանը նշել է, որ 1992 թվականին` Պաշտպանության նախարարության ձևավորումից հետո, բնականաբար, պետք է ձևավորվեին և բոլոր այն կառույցները, որոնք կապված են զինված ուժերի հետ, այդ թվում և թիկունքը: «Ձևավորվեցին կանոնավոր զինված ուժերը, և ծագեց դրանք պարենով, ռազմամթերքով, ռազմական տեխնիկայով, իսկ տրանսպորտային միջոցները վառելիքով և քսանյութերով ապահովելու խնդիրը»,- հավելել է նա:
Յոլչյանը նշել է նաև, որ հունիսի 23-ը Հայաստանի Զինված ուժերի թիկունքի օր է ընտրվել, քանի որ 1992թ. հենց այդ օրն է սկսվել մատակարարումը Ղարաբաղում հայկական ուժերին ազատագրված Լաչինի միջանցքի միջոցով:

25 Июнь 2012 - 12:22 AMT
Норайр Йолчян: В Армянской армии невозможны случаи, когда бы солдат был голоден, немыт или без формы
В Армянской армии невозможны случаи, когда бы солдат был голоден, немыт или без формы, заверил журналистов начальник вещевой службы управления тыла Вооруженных сил Норайр Йолчян.
“Это все находится под повседневным контролем с нашей стороны… В любой сфере могут быть упущения, но мы каждый день работаем и боремся с этим”, – заявил он на пресс-конференции, посвященной 20-летию создания тыла Вооруженных сил РА.
Йолчян отметил, что в 1992 году после образования Минобороны, естественно, должны были возникнуть и все те структуры, которые связаны с вооруженными силами, в том числе тыл.
“Были образованы регулярные вооруженные силы, и возникла проблема обеспечения их продовольствием, амуницией, боевой техникой и транспортными средствами, горюче-смазочными материалами”, – добавил он.
Йолчян также отметил, что 23 июня было избрано днем тыла Вооруженных сил Армении, так как именно в этот день в 1992-м году началось регулярное снабжение армянских сил в Карабахе через освобожденный Лачинский коридор.