Երևանում տեղադրված տեսախցիկներն ու արագաչափերը ամեն օր 1500-2000 խախտում են գրանցում, ինչը, ըստ «Աքիլլես» ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ հաշվարկների, միջինը կազմում է 35 հազար դոլար, որոնք համալրում են արտաբյուջետային հիմնադրամը: Այդ մասին հունիսի 26-ին Երևանում կայացած ասուլիսում հայտարարեց «Աքիլլես» ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, տուգանքը նման խախտումների համար տատանվում է 5000-20 000 սահմաններում, իսկ հաշվարկը կատարվել է միջինացված 8000 դրամով:
«Միանշանակ, մենք գործ ունենք բիզնեսի հետ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում 30/ 70 տոկոս հարաբերակցությամբ»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Է. Հովհաննիսյանը, այսօրվա դրությամբ մայրաքաղքում տեղադրված է 20 տեսախցիկ և 32 արագաչափ, առաջիկայում նախատեսվում է տեղադրել ևս 5 տեսախցիկ:

Установленные на дорогах Еревана камеры наблюдения и замерители скорости ежедневно фиксируют 1500-2000 нарушений скоростей и перекрестков, что по подсчетам ОО “Центр защиты прав водителей “Ахиллес” в среднем составляет порядка 35 тыс. долларов, которые идут во внебюджетный фонд. Об этом 26 июня на пресс-конференции в Ереване заявил председатель общественной организации Эдуард Ованнисян. По его словам, размер штрафа за такие нарушения колеблется в пределах 5000 драмов до 20 000 драмов, расчет же был проведен по усредненному размеры штрафа в 8000 драмов. «Однозначно, мы имеем дело с бизнесом в рамках сотрудничество государство-частный сектор в соотношении 30%/70%», – подчеркнул он.
Как сообщил Эдуард Ованнисян, на сегодняшний день в столице установлено 20 камер наблюдений и 32 замерителя скорости, в ближайшее время планируется установить еще 5 камер наблюдений.