26 June 2012 - 11:34 AMT
Հունիսի 25-ին ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանն ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հակամարտություններում քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության հարցերին նվիրված քննարկմանը, որին մասնակցել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, հումանիտար հարցերով նրա տեղակալը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի անդամ մոտ հինգ տասնյակ պետությունների ներկայացուցիչներ:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, ՀՀ դեսպանը, խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին, նշել է հակամարտության գոտում մարդկության հանդեպ հանցագործության համար Ադրբեջանի պատասխանավության մասին:
Կարեն Նազարյանը ասել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանատու են հարյուր հազարավոր տեղահանված ու փախստական հայերի իրավունքները ոտնահարելու, ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանն ի պատասխան սանձազերծած էթնիկ զտումների ու ագրեսիայի, ինչպես նաև Խոջալուի բնակավայրում ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացրած սպանդի համար:
Դեսպան Նազարյանը նաև ԱԽ անդամների է տեղեկացրել, որ հակամարտության արդյունքում հիմնահատակ ավերվել են հայկական բնակավայրերը` ներառյալ Արծվաշենը, ԼՂՀ հյուսիսային շրջանի Շահումյան, Գետաշեն և 18 այլ գյուղերը, որոնք երկու տասնյակ շարունակում են մնալ ադրբեջանի կողմից զավթված ու գրավյալ տարածքներ:
Դեսպան Նազարյանը, ի պատասխան Ադրբեջանի ներկայացուցչի` նույն օրն ավելի վաղ արված անհեթեթ հայտարարությունների, նաև նշել է, որ հայկական կողմը քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը պաշտպանելու, դպրոցների, մանկապարտեզների, հիվանդանոցների և բնակելի տների հանդեպ շարունակվող հռթիռակոծություններն ու ռմբակոծությունները կանխելու համար միջազգային հումանիտար իրավունքի համաձայն իրականցրել է պաշտպանվելու իր պատասխանատվությունը: Նա նաև անդրադարձել է, որ ներկայումս Ադրբեջանը շարունակում է անկախ Արցախի ու Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների նկատմամբ ոտնձգությունները` մերժելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի շարունակվող կոչերը` իրականացնել վստահության ամրապնդման միջոցառումներ, որոնք կվերացնեն քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ սպառնալիքները:
Այդ համատեքստում դեսպանը նշել է, որ Հայաստանը ողջունում է Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարների` անցած շաբաթ Լոս Կաբոսում արված հայտարարությունն ու կոչ ուղղել ադրբեջանական կողմին դադարեցնել բոլոր տեսակի սադրանքները, ներառյալ` Հայաստանի հետ սահմանային շրջաններում ու ԼՂ հետ շփման գծում դիվերսիոն խմբեր գործողությունները:
Իր ելույթում Հայաստան ներկայացուցիչն անդրադարձել է նաև ՄԱԿ-ի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության հայեցակարգի մշակման հարցերին, կարևորել է պատժամիջոցների ռեժիմի կիրառման բարելավումը և պարտադիր բնույթ ունեցող բանաձևերի իրագործումը:–ԿԱ-

25 июня постоянный представитель Армении в ООН Карен Назарян выступил проводимых в Совете безопасности ООН обсуждениях, посвященных вопросам защиты гражданского населения при конфликтах. Как сообщает пресс-служба МИД РА, говоря о карабахском конфликте, Карен Назарян заявил об ответственности Азербайджана за преступления против человечества в зоне карабахского конфликта. По его словам, азербайджанское руководство несет ответственность за нарушение прав сотен тысяч беженцев и вынужденных переселенцев, за этнические чистки и агрессию против карабахцев в ответ на реализацию права народа Карабаха на самоопределение, а также за уничтожение азербайджанцев в Ходжалу.
Карен Назарян проинформировал членов СБ ООН, что в результате конфликта были стерты с лица земли армянские населенные пункты, в том числе Арцвашен, Шаумян, Геташен и 18 сел, которые на протяжении 20 лет оккупированы Азербайджаном.
В ответ на несуразные заявление азербайджанского представителя Карен Назарян также отметил, что во время вооруженного конфликта армянская сторона, в соответствии с международным гуманитарным правом, сделала все возможное для физической защиты мирного населения и предотвращения ракетного обстрела школ, детских садов, больниц и жилых домов. Он также подчеркнул6 что и сегодня Азербайджан продолжает провокации на границе независимого Арцаха и Армении, игнорируя призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ и генсека ООН предпринять меры по установлению доверия.
В этом контексте посол отметил, что Армения приветствует сделанное на саммите G-20 в Лос-Кабосе заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и призывает Азербайджан прекратить провокации, в том числе диверсионные мероприятия в приграничных районах Армении и на линии соприкосновения с ВС Арцаха.